Blaga klima pomogla dolasku Džingis kana na vlast

Izvor: Blic, 11.Mar.2014, 13:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Blaga klima pomogla dolasku Džingis kana na vlast

Prijatno topla i vlažna klima centralne Mongolije pre osam vekova verovatno je doprinela usponu Džingis kana, navodi se u novoj američkoj studiji.

Studija je zasnovana na analizi godova koji se "prostiru" na 11 vekova i pokazala je da je veliki vojskovođa na vlast stigao tokom suše i da je svoje carstvo proširio po celoj Aziji tokom neobično dugog perioda lepog vremena.

Godine pre dolaska Džingisa kana na vlast bile su obeležene velikom sušom koja je trajala >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << od 1180. do 1190. piše AFP. Ali od 1211. do 1225. sa širenjem carstva Mongolija je živela u neobičnom periodu kiša i blagih temperatura.

"Prelaz sa ekstremne suše na ekstremnu vlagu navodi na pomisao da je klima igrala ulogu u istoriji čovečanstva", navela je koautorka studije Ejmi Hesel.

"Ona nije bila jedini faktor ali je stvorila ideale uslove za harizmatičnog vođu da izroni iz haosa, razvije vojsku i koncentriše moć".

Džingis kan je umro 1227. ali su njegovi potomci vladali delovima današnje Koreje, Kine, Rusije, istočne Evrope, jugoistočne Azije, Indije i Bliskog istoka, sve do XVIII veka.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Studija: Klima pomogla Džingis kanu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Mar.2014

Prijatno topla i vlažna klima centralne Mongolije pre osam vekova verovatno je doprinela usponu Džingis kana, navodi se u novoj američkoj studiji.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.