Izvor: B92, 23.Okt.2016, 20:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bitka za Mosul: Strah od krvavog pira džihadista
Nakon što je iračka armija pokrenula ofanzivu na Mosul, strahuje se da će teroristi stanovnike koristiti kao živi štit ili ih ubiti, piše Sputnjik.
Takođe postoji zabrinutost da će Islamska država koristiti hemijsko oružje.
Pripadnici ID pogubili su u Mosulu 284 muškarca i dečaka u očajničkom pokušaju da zadrže kontrolu nad gradom.
Tela žrtava su posle pogubljenja buldožerom bačena u masovnu grobnicu.
Visoki komesar UN za ljudska >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prava Zeid Rad el Husein apelovao je na vojsku da im prioritet bude zaštita civila.
“Zabrinuti smo zbog informacija da, usled napretka iračkih snaga, Islamska država koristi civile u Mosulu i oko njega kao živi štit, što može rezultirati civilnim žrtvama“, rekao je El Husein.
On je takođe rekao da je njegova kancelarija dobila potvrdu da Islamska država primorava ljude u udaljenim selima da napuste svoje domove i presele se u Mosul, kao i da teroristi ubijaju civile za koje smatraju da im nisu lojalni i koji su im pružali otpor. Procenjuje se da u Mosulu trenutno ima 750.000 ljudi.











