Beograd: »Sedam veličanstvenih« uz životne ispovijesti

Izvor: Nezavisne Novine, 20.Jan.2016, 22:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beograd: »Sedam veličanstvenih« uz životne ispovijesti

BEOGRAD - Festival evropskog dugometražnog dokumentarnog filma "Sedam veličanstvenih" ove godine će biti domaćin sedam ostvarenja aktuelne dokumentarne tematike po izboru danskog filmskog poslenika Tue Stina Milera.

Festival će se u Beogradu održati od 29. januara do 4. februara, a izbor je pao samo na sedam filmova, kako bi svakom filmu mogla da se pokloni dužna pažnja.

Projekcije su i ove, kao i ranijih godina gotovo uvijek u prisustvu autora, koji razgovaraju >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << sa gledaocima i drže radionice za mlade reditelje. Zahvaljujući odličnom odzivu publike, sve projekcije na festivalu, osnovanom 2005. godine, već nekoliko godina se održavaju u velikoj dvorani Centra "Sava".

Festival će otvoriti njemačko-argentinski film "Još jedan tango" u režiji Hermana Krala i produkciji Vima Vendersa. To je priča o legendarnom paru igrača tanga Mariji Nieves i Huanu Karlosu Kopesu. Njihova sjećanja grupa mladih igrača i koreografa pretvara u zadivljujuće koreografije, rekonstrukcije milongi Buenos Ajresa.

Beogradska publika imaće priliku da pogleda i belgijsko-izraelski film "U smiraj života" reditelja Silvena Bigelajzena, koji svjedoči o toploj i očaravajućoj komunikaciji s onemoćalom majkom, čije je posljednje dane odlučio da snimi. Češki film "Melori", novo ostvarenje Helene Treštikove, donosi priču o istoimenoj djevojci koju je Treštikova pratila 13 godina. Na programu je i "Lampeduza smrti" Jakoba Brosmana. U morsko ljetovalište tokom zime dolazi Brosman sa svojom ekipom i u tom trenutku svi mali lokalni problemi postaju veliki događaji, a njihovi protagonisti počinju da liče na Felinijeve junake.

Švedsko-finski "Don Žuan" u režiji Ježija Šlatkovskog donosi priču o Olegu, mladiću koji boluje od autizma, a koji vodi bitku da nauči da postane Don Žuan. Kroz film "Braća" reditelj Vojceh Staron priča o nevidljivom, gradeći, prije svega, atmosferu prostora i dešavanja.

Na zatvaranju festivala "Sedam veličanstvenih" 4. februara biće prikazan vizuelno-atraktivni spektakl "Palio" britanske rediteljke Kozime Spender. Ona se ovim dokumentarcem vraća u grad u kojem je odrasla - Sijenu.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.