Izvor: B92, 06.Maj.2018, 15:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
BIH: Obilne padavine napravile probleme, stanje stabilno
Sarajevo -- Obilne padavine uzrokovale su probleme u saobraćaju i izlivanje reka i potoka u BiH.
Najviše su oštećene opštine u kojima su se reke izlile iz korita i poplavile poljoprivredna zemljišta.
Prema informacijama Federalne uprave civilne zaštite na području opštine Doboj Istok izlila se reka Spreča i poplavila oko 50 hektara poljoprivrednog zemljišta, a jaka kiša na ovom području dovela je do izlivanja potoka i rečica na puteve, zbog čega je angažovana >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << putna mehanzacija na čišćenju nanosa, prenosi Klix.ba.
U opštini Srebrenik je došlo do izlivanja reke Tinje koja je poplavila priobalno poljoprivredno zemljište, a zbog obilnih padavina je došlo i do blagog porasta vodostaja na području Srednjobosanskog kantona.
U opštinama tešanj, Maglaj i Zavidovići poplavljeno je 75 stambenih objekata.
U Federalnoj upravi civilne zaštite saopstili su da je na području opštine Maglaj, u području mesnih zajednica Bijela Ploča i Jablanica, poplavljeno oko 50 kuća.
U toj opštini proglašeno je stanje prirodne nepogode, prenosi Fena, navodeći da je u mestu Ravne nekoliko desetina domaćinstava odsečeno od ostatka opštine nakon što je reka odnela most.
U opštini Zavidovići došlo je do začepljenja odvoda i propusta, pa su vatrogasci tokom čitave noći intervenisali, ispumpavali vodu iz zgrada, kuća i poslovnih prostora.
Vatrogasci su intervenisali i u Kaknju, na području mesta Kraljeva Sutjeska gde se izlila reka Bukovica.
Zbog jakog nevremena sa grmljavinom bilo je više ispada na dalekovodima u Bihaću, Bosanskom Petrovcu i Sanskom Mostu.
Voda je poplavila puteve na prilazu Maglaju, a otežan je saobraćaj između Doboja i Zavidovića.
Jako kišno nevreme napravilo je probleme i u Republici Srpskoj i izazvalo poplave i probleme u saobraćaju.
Prema podacima Civilne zaštite RS, u selima Ljeb, Osredak i Cerovica, u opštini Stanari, poplavljeno je oko 20 kuća, dok je u Petrovu poplavljeno 20 stambenih objekata.
U naselju Krčevljani u Modriči oštećeno je nekoliko kuća, a u Doboju su vatrogasci ispumpavali vodu iz nekoliko podrumskih prostorija.
Uz obilnu kišu u nekoliko opština padao je i grad, koji je naneo štetu na voćkama i usevima.
Vetar je lomio i stabla, a u banjalučkom naselju Motike bujični potok pretio je da poplavi nekoliko domaćinstava, ali je opasnost prošla.
Tokom večeri zbog vetra i jake kiše bilo je u prekidu snabdevanje strujom u tri naselja u Banja Luci.











