Izvor: Nezavisne Novine, 18.Feb.2016, 20:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ana Lederer za rad u pozorištu primala platu i honorar
ZAGREB - Državna revizija, ispitujući poslovanje HNK Zagreb, otkrila je zanimljive navike tadašnje intendantice, a danas pomoćnika ministra kulture Ane Lederer, otkriva Index.
Tako je Ana Lederer, preopterećena poslom i nedovoljno plaćena, tek nešto više od 20.000 kuna (oko 5.135 KM), samoj sebi za 9 mjeseci 2012. godine isplatila i autorski honorar u iznosu 71.490 kuna. Više od 1.000 evra mjesečno.
Čak nešto bolje s autorskih honorarima je prošla poslovni >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << direktor HNK, Stela Telebuh Stazić, koja je primila više od 88.000 kuna (oko 22.600 KM).
Nisu njih dvije jedine.
Ana Lederer je na autorske honorare u samo jednoj godini potrošila više od 12 miliona kuna, najvećim dijelom sa spoljnim saradnicima pozorišta. Međutim, čak 127 zaposlenika pozorišta uz redovnu plaću primalo je i honorare, i to u ukupnom iznosu od 1,3 miliona kuna (oko 333.790 KM).
Vrijedi ponoviti, uz plate za rad u pozorištu primali su i honorare. Za rad u pozorištu.
Državna revizija kaže da je tih 127 radnika pozorišta novac dobilo za: "obavljanje poslova uređivanja posebnog izdanja Turističkog vodiča Kazališta, izradu idejnog projekta i koordinaciju produkcije linije suvenira opere Aida, pisanje recenzija i uređivanje opernih programskih knjižica Kazališta, obavljanje poslova urednika glasila Opere Kazališta-Opere info, izradu novih slajdova za rad na titl stroju na opernim predstavama, idejno oblikovanje i razvijanje kampanje te uređivanje sadržaja na platformama društvenih medija u sezoni 2012. i 2013, oblikovanje, kreiranje i uređivanje vizualnog identiteta web stranice Kazališta, umjetničke nastupe u predstavama Kazališta te druge poslove".
To su redom poslovi za koje HNK Zagreb ima zaposlene ljude, ali zbog loše organizacije posla i manjkave sistematizacije radnih mjesta uvijek se mogao pronaći izgovor da neki radni zadatak nije zaposlenikov posao i da ga za njega treba dodatno platiti.
Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu najveći dio svojih prihoda ostvaruje iz budžeta - 89,6 miliona kuna.
Iz budžeta, za koji svi građani izdvajaju od svojih plata. Od prodanih ulaznica pozorište je zaradilo samo 6 miliona kuna. No, moglo je i više. Od ukupno 106.456 izdanih ulaznica prodali su samo 77.159 komada, dok su čak 29.297 podijelili. Bez kriterijuma, samo s odobrenjem intendantice. To je skoro trećina ulaznica, a da su ih prodali vlastite prihode bi povećali za oko 2 miliona kuna. A, možda ih zbog atraktivnosti repertoara nisu ni mogli prodati.
Opravdanje u nalazu Državne revizije kaže:
"Kazalište nema utvrđene kriterije za dodjelu besplatnih ulaznica. Prema obrazloženju, ulaznice za premijerne izvedbe su besplatne te se, s obzirom na broj premijera u kazališnoj sezoni, kreću od 7.000 do 10.000. U obrazloženju se nadalje navodi da na repriznim izvedbama povremeno postoji potreba za određenim brojem besplatnih ulaznica (osnivači Kazališta, sponzori, selektori festivala, novinari) koje odobrava intendantica.
Također, u slučajevima kad predstave nisu rasprodane, određeni broj ulaznica se dodjeljuje građanima i udrugama na temelju zamolbi dostavljenih Kazalištu."
Hrvatsko narodno kazalište pod vodstvom Ane Lederer nije se u svom umjetničkom zanosu previše obaziralo na neke zakone. Revizijom je utvrđeno da: "Kazalište za plaćanja predujmom u 2013. u ukupnom iznosu 149.150,00 kn (pojedinačni iznosi veći od 50.000,00 kn) nije pribavilo suglasnost ministra financija". Takođe, za nabavu plina nisu proveli postupak javne nabave, ali su zato na njega potrošili 689.000 kuna.
Ana Lederer je voljela da tuži one koji su kritikovali njen rad. Novcem pozorišta je tužila profesorku Snježanu Banović, koja je upozoravala upravo na nepravilnosti u poslovanju HNK. I spor je izgubila, ali je to nije koštalo baš ništa. Sve troškove postupka platio je HNK.
Zbog svih ovih uspjeha Vlada je Anu Lederer imenovala zamjenikom ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, piše Index.hr.
Nastavak na Nezavisne Novine...











