Vojnici SAD u Poljskoj na duže staze

Izvor: B92, 03.Feb.2017, 14:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vojnici SAD u Poljskoj na duže staze

Varšava -- Savetnik poljskog predsednika Andžeja Dude izjavio je da mu je u Vašingtonu potvrđeno da je planirano da američki vojnici u Poljskoj ostanu duže vreme.

Savetnik za spoljnu politiku politiku poljskog predsednika, Kšištof Ščerski, sastao se sinoć u Vašingtonu sa savetnikom americkog predsednika Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost Majklom Flinom.

Ščerski je naveo da je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dobio uveravanja da će "prisustvo američkih snaga u Poljskoj biti stalan element poljsko-američkih odnosa", prenosi AP.

Prva zajednička vežba američkih i poljskih snaga počela je 30. januara u Poljskoj na vojnom poligonu u Žaganju, na jugozapadu zemlje, a predsednik Duda je ovaj događaj nazvao istorijskim.

Američka Oklopna brigada od 3.500 vojnika iz Fort Karsona u Koloradu razmeštena je početkom godine u Žaganju.

U vežbama učestvuju kopnene snage američke i poljske vojske, tenkovi i oklopna vozila, prenela je agencija AP.

Na raspoređivanje američkih tenkova i drugih oklopnih vozila u Poljskoj, Moskva je saopštila da gleda kao na pretnju.

Američki tenkovi i oklopna vozila sa više od 3.000 vojnika počeli su 12. januara da pristižu u Poljsku, a oni predstavljaju deo odgovora bivše američke administracije Baraka Obame na zabrinutosti NATO saveznika zbog Rusije.

U pitanju je najveće američko vojno angažovanje u Evropi u poslednjih nekoliko decenija, naveo je BBC.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.