SAD se ne tiče hapšenje Asanža

Izvor: B92, 07.Dec.2010, 21:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAD "se ne tiče" hapšenje Asanža

Vašington -- Hapšenje osnivača "Vikiliksa" Džulijana Asanža "u ovoj fazi" je bilateralno pitanje Velike Britanije i Švedske, kaže portparol Stejt departmenta Filip Krouli.

"Naša istraga se nastavlja, a što se tiče njegovog hapšenja, u ovoj fazi to je pitanje između Britanije i Švedske", rekao je Krouli.

On je naveo da Vašington ne interesuje ono što se sa Asanžom dogodilo.

Asanž se u Londonu predao policiji i pritvoren >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je ne zbog oktrivanja poverljive američke prepiske na svom vebsajtu koja izaziva potrese u svetu diplomatije, nego zbog optužbi o silovanju i seksualnom napastvovanju u Švedskoj, koja traži da joj on bude izručen.

Britanska policija uhapsila je u utorak Asanža (39) na osnovu Interpolove poternice izdate po zahtevu Švedske.

Švedska tužiteljka koja vodi Asanžov slučaj saopštila je da nema nameru da izruči Asanža SAD, kad se jednom nađe u Švedskoj.

Asanžovi advokati međutim strahuju da će se ova pravna zavrzlama nekako završiti pred američkim sudovima.

Krouli je ponovio da je čin davanje oko 250.000 tajnih dokumenta od strane nekog ko radi za američku državu nekom spolja "zločin" po američkom zakonu.

"Mi smo izričito tražili od Asanža da vrati te ukradene stvari SAD, a on je odbio to da učini", rekao je Krouli.

Sajt Vikiliks od 28. novembra objavljuje poverljive američke diplomatske depeše.

Asanž je poslednjih dana meta mnogih pretnji smrću.

Otkako je počeo da objavljuje dokumenta, bankovni računi Vikiliksa su otkazivani, njegovi veb sajtovi napadani, a američka vlada je počela krivičnu istragu, navodeći da je ta grupa ugrozila nacionalne bezbednosti i diplomatske napore širom sveta.

Međutim, u SAD još nije podignuta nikakva optužnica protiv Asanža ili nekog povezanog sa Vikiliksom.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.