Izvor: B92, 11.Sep.2013, 16:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SAD: Minut ćutanja za žrtve 11/9
Vašington -- Ceremonijama u Njujorku i Vašingtonu u Americi se obeležava 12. godišnjica terorističkih napada u kojima je 11. septembra 2001. stradalo oko 3.000 ljudi.
Predsednik SAD Barak Obama i potpredsednik Džo Bajden, zajedno sa suprugama, odali su poštu žrtvama napada minutom ćutanja na travnjaku ispred Bele kuće, prenosi AFP.
Obama je potom u govoru ispred zgrade Pentagona, jedne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od meta napada 11. septembra 2001. godine, rekao da SAD "osećaju bol" i posle 12 godina od napada Al-Kaide. "Molimo se za sve one koje su nam oduzeli, gotovo 3.000 nevinih duša", rekao je on.
"Naša srca i dalje boli zbog ukradene budućnosti, roditelja koji bi upoznali sreću roditeljstva, očeva i majki koji bi upoznali radost da vide svoju decu kako diplomiraju, sinova i ćerki koji bi porasli, možda se oženili, imali decu", naveo je Obama u govoru.
Američki predsednik je rekao da treba "naći snagu za suočavanje sa pretnjama koje opstaju, čak i ako su možda drugačije nego pre 12 godina". Obama je poručio da treba ostati oprezan i braniti zemlju.
Obama je rekao i da treba biti "mudar i znati da sila, iako je ponekad neophodna, ona sama ne može izgraditi svet kojem se teži".
Na mestu gde su nekada stajale kule bliznakinje Svetskog trgovinskog centra, srušene u napadima, okupili su se rođaci poginulih kao i tadašnji gradonačelnik Njujorka Rudolf Djulijani.
Komemoracija je počela minutom ćutanja u 8.46 po njujorškom vremenu kada je pre 12 godina prvi avion udario u jednu od dveju kula Svetskog
trgovinskog centra.
Kao i svake godine, minutom ćutanja u 8.46, 9.03, 9.59 i u 10.28 po lokalnom vremenu, obeležavaju se momenti kada su dva aviona udarila u
kule bliznakinje Svetskog trgovinskog centra u Njujorku, a potom i vreme kada su se kule srušile.
Na danšnji dan tradicionalno se čitaju imena gotovo 3.000 poginulih, u prisustvu porodica.
Teroristi Al Kaide oteli su istovremeno četiri aviona, od kojih su dva naveli na kule bliznakinje u Njujorku, jednim su se obrušili na zgradu Pentagona u Vašingtonu, dok je četvrti avion pao u Pensilvaniji.
Direktna posledica terorističkog napada 11. septembra 2001. godine bila je odluka Bele kuće, sa Džordžom Bušom mlađim na čelu, da objavi rat terorizmu u svetu, što je nesumnjivo suštinski odredilo tendencije u međunarodnim odnosima prvih decenija 21. veka.
U Sjedinjenim Državama sa izuzetnom posvećenošću svake godine podsećaju na žrtve napada od pre 12 godina.
Crveni krst Srbije i Ambasada SAD organizovali su danas ovim povodom u Beogradu akciju dobrovoljnog davanja krvi.
Pogledaj vesti o: Vašington, Barak Obama
Minut ćutanja za žrtve 11/9
Izvor: Akter, 11.Sep.2013
U SAD je u sredu počelo obeležavanje 12. godišnjice terorističkih napada komemorativnim skupovima u Njujorku i Vašingtonu







