Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Dec.2010, 10:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pjongjang: Saradnja Vašingtona i Seula može izazvati rat
SEUL -
Severna Koreja upozorila je danas da bi saradnja SAD i Južne Koreje mogla izazvati nuklearni rat u regionu.
Južna Koreja je, u međuvremenu, započela petodnevne artiljerijske manevre uprkos povećanoj napetosti na poluostrvu, tri nedelje pošto je severnokorejska vojska granatirala južnokorejsko ostrvo Jeonpjeong kada su poginula dva vojnika i dva civila. To je bio najžešći sukob od okončanja Korejskog rata (1950-1953).
Pjongjang je saopštio da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << 23. novembra otvorio vatru pošto je južnokorejska vojska ispalila granate na severnokorejske teritorijalne vode, dok je Seul potvrdio da je u okviru vojne vežbe pucao, ali ne na teritoriju Severne Koreje, podsetio je AP.
Južna Koreja i SAD su posle incidenta izvele zajedničke pomorske manevre i najavile artiljerijsku vežbu, uprkos upozorenju Pjongjanga da će to povećati napetost.
Severna Koreja danas je ponovo optužila Seul za saradnju sa SAD i Japanom, čiji je cilj, kako je navela, jačanje pritiska na Pjongjang.
Ta saradnja će "povećati napetost između Severa i Juga i povećati opasnost od nuklearnog rata na Korejskom poluostrvu", objavio je severnokorejski dnevnik "Rodong sinmun".
Pogledaj vesti o: Vašington
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...











