KAKAV OBRT NA BLISKOM ISTOKU! Asad postaje američki saveznik!

Izvor: Telegraf.rs, 23.Avg.2014, 22:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

KAKAV OBRT NA BLISKOM ISTOKU! Asad postaje američki saveznik!

Dve suprotstavljene strane već su počele da komuniciraju i Vašington je Asadu navodno već tajno dostavio obaveštajne podatke o lokacijama odakle deluju džihadisti ISIL-a. Komunikacija još uvek nije direktna, navodno ide preko nemačke obaveštajne službe

Dok američka vojska na severu Iraka vazdušnim napadima pokušava da zaustavi napredovanje džihadista iz grupe Islamska država Iraka i Levanta (ISIL), u javnosti se sve češće spominje moguće proširenje >> Pročitaj celu vest na sajtu Telegraf.rs << tih napada i na područje Sirije.

Upravo je u Siriji ISIS i izrastao u impozantnu silu, a u ovoj zemlji je smestio i glavni grad svog samoproglašenog kalifata. U međuvremenu, snage sirijskog predsednika Bašara al-Asada poslednjih meseci nižu vojne uspehe i nadomak su osvajanja Alepa, do neprepoznatljivosti razorenog grada koji je pre rata bio trgovačko i industrijsko središte Sirije. Alep je svojevremeno bio veliki trofej sirijskih pobunjenika, a danas je ostao poslednje uporište onih umerenih među njima.

Foto: Tanjug / AP

Reč je o borcima Sirijske oslobodilačke vojske, koju je novcem i oružjem izdašno opskrbljivao Zapad, a sada se našla u gotovo potpunom okruženju. Sa tri strane prema Alepu nadiru Asadove snage, dok četvrtu iz pozadine sa severoistoka ugrožavaju islamisti iz ISIL-a, koji su u većem delu Sirije iz igre uspeli ida zbace i front al-Nusre, službenu podružnicu al-Kaide.

Spominje se i scenarijo da ISIL u Alep dospe pre Asadovih snaga i preuzme kontrolu nad gradom. Takva bi varijanta mogla znatno da poveća izglede za proširenje američke intervencije na Siriju, a ironija sudbine dovela bi Vašington u javno ili tajno savezništvo sa Asadom, koji se zbog hemijskog napada na okolinu Damaska i sam prošle godine umalo našao na udaru SAD-a, a Barak Obama već godinama sasvim jasno insistira na njegovom odlasku sa vlasti kao uslov bez kojega Sirija nema budućnosti.

Foto: AP/Tanjug

Prema informacijama britanskog “Independenta”, dve suprotstavljene strane već su počele da komuniciraju i Vašington je Asadu, pripadniku šitskog ogranka islama, navodno već tajno dostavio obaveštajne podatke o lokacijama odakle deluju džihadisti ISIL-a, ekstremno radikalni suniti. Komunikacija još uvek nije direktna, navodno ide preko nemačke obaveštajne službe BND.

Ipak, čak i ako dođe do značajnije saradnje Amerike i Asada, malo je verovatno da će, nakon tri i po godine krvavog građanskog rata i više od 190.000 izgubljenih života, dve strane javno početi da iskazuju međusobnu ljubav. Izglednije je da će javno čuvati vlastite obraze i moguću saradnju sakrivati ispod stola.

(Telegraf.rs)
Pogledaj vesti o: Vašington

Nastavak na Telegraf.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Telegraf.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Telegraf.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.