Ukrajina - iz minuta u minut - 06.05

Izvor: Vostok.rs, 07.Maj.2014, 09:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ukrajina - iz minuta u minut - 06.05

07.05.2014. -

 13:45  Federalisti zauzeli gradsko veće u ukrajinskom gradu Debaljcevo - Pristalice federalizacije su zauzeli gradsko veće u Donjeckom gradu Debaljcevo. Došli su pred zdanje sa zastavama Donjecke narodne republike i nisu naišli na otpor. Debaljcevo je jedan od najvećih u regionu železničkih čvorova.



13:40  
Novinar, prerušen u >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << pripadnika Samoodbrane, zamalo nije zauzeo RA u Čerkasima - Novinar ukrajinske televizije "Ros" Valentin Černjahovskij odlučio je da na delu testira sposobnost policije i meštana da pruže otpor "ruskim okupatorima" i da se spreče zauzimanje zgrade Regionalne administracije (RA).

U tu svrhu, medijski radnik se preobukao u vojnu uniformu bez oznaka, naoružao se sa automatom, vezao georgijevsku lentu i krenuo u zauzimanje zgrade regionalne administracije u Čerkasima. Na iznenađenje novinara, skoro da je u tome i uspeo.

Na putu prema gradu, prerušeni Černjahovskij bez problema je prošao ukrajinski kontrolni punkt, jednostavno ga zaobišavši paralelnom ulicom. Došavši u grad, "ruski separatista“ je počeo da raspituje mesne žitelje za regionalnu administraciju i može li se zauzeti. Čerkašani su slegali ramenima, govoreći "da, izvolite" i ljubazno pokazivali put. Ni jedan prolaznik nije pokazao protivljenje napadu na RA. Ohrabren, novinar se zaustavio ispred lokalne službe bezbednosti Ukrajine i sedeo neko vreme u kolima pored zgrade.

Kada je Černjahovskij zakočio na semaforu ispred MUP-a, u blizini njega se našao policajac. Redar je video da u kolima sedi vojnik sa automatom u rukama, ali uopšte nije reagovao.

Na kraju, novinar se našao u centru grada, ispred zgrade RA. Oko zgrade nije bilo stražara, tako da je Černjahovskij mirno otvorio vrata i pokušao da uđe unutra. Međutim, stražar mu je stao na put i sprečio ga da osvoji regionalnu administraciju. Pri tom, dežurni nije ni pokušao da uhapsi napadača niti da pozove policiju. Tek nakon pokušaja da "zauzme" RA, Černjahovskom su prišli mladi policajci i bez entuzijazma se zainteresovali za njegov identitet.

Prokievski novinar je morao da prizna potpuni neuspeh eksperimenta.



13:15  
Veteran „Alfe“ o događajima u Odesi: To je početak građanskog rata - Sergej Gončarov, predsednik međunarodnog udruženja veterana kontraterorističke jedinice „Alfa“, izjavio je da najstrašnije što može da se dogodi Ukrajini jesu nacionalistička milicija i „specijalci“.

Povodom događaja u Odesi 2. maja on kaže:

„Nema se šta ocenjivati. To je stanje u koje su doveli narod, stanje u koje su politiku doveli (izabrani u Radi v.d. predsednika Aleksandar) Turčinov i (premijer Arsenij) Jacenjuk“, - rekao je Gončarov za RIA Novosti u utorak.

On smatra da je tragedija u Odesi početak građanskog rata u Ukrajini.

„Bojim se da će tu zemlju raskomadati i dobićemo krvavi region na dugi niz godina“, - kaže ekspert.

Očevici kažu da je za vreme nereda u Odesi milicija stajala po strani i nije pokušavala da spreči masovno ubijanje ljudi. Ministar Unutrašnjih poslova Ukrajine Arsen Avakov je ranije izjavio da je rukovodstvo milicije Odese razrešeno dužnosti i da je pokrenuta istraga. On je takođe rekao da će saradnici milicije koji su, po rečima Avakova, sabotirali vršenje svojih službenih dužnosti za vreme nereda u Odesi, odgovarati pred zakonom.

Veteran „Alfe“ Sergej Gončarov dodaje da su najciničnije u svemu tome optužbe da je za tragediju u Odesi odgovorna Rusija. Mediji prenose da su u Službi bezbednosti Ukrajine izjavili da su među učesnicima nereda bili državljani Rusije i pokazali su kopije nekih ruskih pasoša.

SBU takođe izjavljuje da je do nereda došlo zbog mešanja spolja, koje finansira okruženje Viktora Janukoviča.

„Teško mi je da komentarišem izjave takozvanih političara koji za sve pokušavaju da optuže Rusiju. Ova tragedija mora pokazati Evropi i Americi u kakvo su stanje doveli Ukrajinu i svet“, - smatra Gončarov.



10:35  
EU bez dogovora o novim sankcijama protiv Rusije - Ambasadori EU su u ponedeljak u Briselu održali vanredni sastanak povodom dodatnih sankcija protiv Rusije, ali nisu uspeli da se dogovore, rekao je izvor blizak rukovodstvu EU. Sednica saveta ministara spoljnih poslova EU je zakazana za 12. maj.

10:25  
Sukobi u Odesi: Svesna provokacija i kaznena operacija - Poginulih u sukobima u Odesi 2. maja u požaru u zgradi Doma sindikata ima više od sto, među njima ima i dece.

Takvu tvrdnju izneo je lider društvenog pokreta Jugoistok Oleg Carev.

- Stiče se utisak da su ljude prvo ubijali, a sudeći po tome što su žene neobučene, i silovali, tek onda polivali Molotovljevim koktelom i palili, zato što su ljudska tela gorela u fragmentima. Smatramo da leševa u Domu sindikata ima mnogo više od sto. Smatramo da milicija ne pušta u tu zgradu da ne bismo izbrijali tačan broj leševa, tačno znamo da tamo ima maloletne dece.

I mi smo uvereni da će vlast činiti sve kako bi sakrila tragove svojih zločina. Već smo videli kako se vršila istraga povodom slučaja snajperista koji su pucali kako na miliciju ili Berkut, tako i na demonstrante. Uverni smo da i ovaj slučaj vlasti neće istražiti, zato sami želimo da ga istražimo i sudimo onima koji su izvršili taj strašan zločin. Čitajte više

10:10  
Nema izveštaja o sukobima preko noći u Slavjansku - Nije bilo izveštaja o sukobima preko noći u Slavjansku, saopštava se iz štaba Samoodbrane. Grad je pod napadom četiri uzastopna dana od strane snaga pod kontrolom Kijeva. Juče su bili najkrvaviji. 

Tenzije ostaju visoke, grad je pod blokadom, gde su stanovnici u strahu od nestašice hrane i nastavka neprijateljstava.



10:00  
U okviru ministarske sednice Saveta Evrope mogući razgovori o Ukrajini - Međunarodni kontakti povodom Ukrajine mogući su u okviru susreta ministara spoljnih poslova Saveta Evrope u Beču, rekao je novinarima u Moskvi zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.

On je naglasio da se Rusija zalaže za to da OEBS igra aktivniju ulogu u uspostavljanju dijaloga između takozvane vlade u Kijevu i jugoistočnih regiona.

Diplomata je rekao da za regulisanje ukrajinske krize nije potrebno tražiti neka nova mesta za susrete i da je za rešenje konflikta potrebno da se strane pridržavaju obaveza preuzetih u Ženevi 17. aprila.

Užasna tragedija u Odesi 2. maja dogodila se pre svega zbog neodgovornosti vlasti u Kijevu, rekao je Rjabkov.



09:40  
Snage pod kontrolom Kijeva na položajima

09:20  
Avakov: Poginulo 30 pripadnika Samoodbrane - Više od 30 antivladinih demonstranata ubijeno je u borbama kod Slavjanska u istočnoj Ukrajini, saopštio je takozvani ministar unutrašnjih poslova Arsen Avakov. 

"Procenjujemo da su teroristi izgubili više od 30 ljudi," napisao je Avakov na fejsbuk stranici. On je rekao da su četiri ukrajinska vojnika ubijena i da je ranjeno 20. 

Snage Samoodbrane, su saopštile u ponedeljak četiri poginula u borbama.



08:50  
U Odesi su divljali pripadnici MUP-a Ukrajine prerušeni u fudbalske navijače - Pripadnici specijalnih bataljona MUP-a Ukrajine „Oluja“ i „Dnjepar-1“ učestvovali su u sukobima u Odesi 2. maja na strani „evromajdana“, izjavio je u intervjuu za RIA Novosti poslanik Oblasnog saveta Odese Vadim Savenko.

„To su bili vojnici bataljona „Oluja“ i „Dnjepar-1“, formiranih na novac (ukrajinskog biznismena Igora) Kolomojskog, a uzeti su iz redova ultradesnih nacionalističkih organizacija. Ti ljudi su bili prerušeni u fudbalske navijače. Od početka sukoba su imali zaštitna sredstva, pancir košulje i vatreno oružje. To su kazneni odredi, koji treba da rade na jugoistoku Ukrajine. I oni su započeli ovaj sukob“, - izjavio je Savenko.

Poslanik je obratio pažnju na to da ukrajinske vlasti navode broj ubijenih u Odesi, ali ne i broj nestalih posle 2. maja.  



08:40  
Nakon događaja u Odesi nestalo 48 ljudi - Posle sukoba u Odesi 2. maja, u kojem je poginulo nekoliko desetina pristalica federalizacije, nestalo je 48 ljudi, a u mrtvačnicama još uvek leže neidentifikovana tela, javlja ukrajinski sajt TSN.

U požaru u Domu sindikata koji su izazvali ekstremisti radikalnog Desnog sektora i njihove pristalice poginulo je nekoliko desetina aktivista „antimajdana“.

MUP Ukrajine govori o 42 žrtve, tužilaštvo o 46, a poslanik Oblasnog saveta Odese Vadim Savenko je izjavio da kijevske vlasti kriju pravi broj ubijenih. Prema njegovim saznanjima, poginulo je 116 ljudi.

,

Komentari (0) Dodaj komentarOSTALE VESTI IZ RUBRIKE Ukrajina - iz minuta u minut - 06.05[2014-05-07 08:39:12]

 13:45  Federalisti zauzeli gradsko veće u ukrajinskom gradu Debaljcevo - Pristalice federalizacije su zauzeli gradsko veće u Donjeckom...

Ruski jezik u Srbiji postaje sve prestižniji[2014-05-06 13:41:36]

Olimpijada u ruskom jeziku u Srbiji

Dačić: Srbija ne može uvesti sankcije Rusiji[2014-05-06 13:30:12]

Moskva nikada nije uvela sankcije Beogradu

Novinar, prerušen u pripadnika Samoodbrane, zamalo nije zauzeo RA u Čerkasima[2014-05-06 13:02:47]

Novinar ukrajinske televizije "Ros" Valentin Černjahovskij odlučio je da na delu testira sposobnost policije i meštana...

EU bez dogovora o novim sankcijama protiv Rusije[2014-05-06 10:26:42]

Ambasadori EU su u ponedeljak u Briselu održali vanredni sastanak povodom dodatnih sankcija protiv Rusije, ali...

Teatar Jermolove posvećuje predstavu 200-godišnjici Ljermontova[2014-05-06 10:18:49]

Neobičnu predstavu bez reči po poemi Demon velikog ruskog pisca Mihaila Ljermontova predstaviće Moskovsko dramsko pozorište...

Sukobi u Odesi: Svesna provokacija i kaznena operacija[2014-05-06 10:14:27]

Poginulih u sukobima u Odesi 2. maja u požaru u zgradi Doma sindikata ima više od...

U okviru ministarske sednice Saveta Evrope mogući razgovori o Ukrajini[2014-05-06 10:13:21]

Međunarodni kontakti povodom Ukrajine mogući su u okviru susreta ministara spoljnih poslova Saveta Evrope u Beču,...

Senator: Ruske kompanije treba da daju prednost ruskom softveru[2014-05-06 10:09:50]

Šef komisije Saveta Federacije za razvoj informacionog društva Ljudmila Bokova se obratila FAS i Ministarstvu za...

Izdavanje narkotičkih preparata za teške bolesnike može biti uprošćeno[2014-05-06 10:08:23]

Vlada RF je poručila Ministarstvu zdravlja i drugim resorima da prorade pitanja dostupnosti narkotičkih lekova za...


NAJNOVIJE VESTI

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.