Izvor: Studio B, 06.Sep.2014, 10:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Putin i Porošenko ocenili da se primirje poštuje
Predsednici Ukrajine i Rusije Petro Porošenko i Vladimir Putin u telefonskom razgovaru su konstatovali da se prekid vatre na istoku Ukrajine "u velikoj meri poštuje".
"Dva šefa države konstatovala su da se ežim primirja u velikoj meri poštuje. Razgovarali su o merama koje treba preduzeti da primirje dobije trajni karakter", navodi se u saopštenju ukrajinskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << predsedništva.
U Moskvi je Kremlj saopštio da su "dve strane izrazile zadovoljstvo zbog činjenice da se prekid vatre generalno poštuje". Dva predsednika su u telefonskom razgovoru razmenili mišljenja u okviru tekućih konsultacija o implikacijama sporazuma o pridruživanju između Kijeva i Evropske unije za zemlje članice carinske unije bivših sovjetskih republika koju vodi Rusija, navodi se u saopštenju Kremlja.
Oni su, kako navodi Kremlj, takođe razmatrali pitanje "isporuke humanitarne pomoći stanvonicima Luganska i Donjecka" uporištima proruskih separatista na istoku Ukrajine gde su se vodile borbe s ukrajinskim snagama. Prvi konvoj ruske humanitarne pomoći već je otišao u Ukrajinu krajem avgusta bez provere Crvenog krsta niti odobrenja ukrajinskih vlasti što je Kijev tada nazvao "direktnom invazijom" a EU osudila kao kršenje međunarodnog prava.
Sporazum o prekidu vatre između Ukrajine i proruskih separatista postignut je juče u Minsku, u okviru Kontakt grupe koja okuplja predstavnike Rusije, Ukrajine, OEBS-a, i proruske pobunjenike. Stupio je na snagu sinoć u 18.00 časova.
Oko 2.600 ljudi poginulo je u sukobima koji su počeli kada su proruski pobunjenici zauzeli nekoliko gradova u istočnoj Ukrajini u aprilu.



















