Pomoć od MMF nije dovoljna Ukrajini

Izvor: B92, 17.Mar.2015, 16:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pomoć od MMF nije dovoljna Ukrajini

Paket finansijske pomoći odobren Ukrajini je neophodni minimum za stabilizaciju bankarskog sistema, ali za obnavljanje zemlje potrebno je dodatno finansiranje.

"Paket kojim raspolažemo stabilizovaće bankarski sektor. Ali on nije dovoljan da se pokrene rast i dalji razvoj", citira američki list Volstrit Džornal ministarku finansija Ukrajine Nataliju Jaresko.

"Ako iz bilo kog razloga neki od naših partnera neće ili ne može da nam pruži odbrambenu vojnu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << podršku, neka nam da finansijsku podršku", rekla je ona.

Kako je ranije objavila ukrajinska agencija Unian, ključni kreditor zemlje, Međunarodni monetarni fond (MMF) odobrio je 11. marta novi četvorogodišnji program saradnje s Ukrajinom s obimom kreditiranja od 17,5 milijardi dolara.

Prvu tranšu kredita od pet milijardi dolara Ukrajina je dobila 13. marta. Direktorka MMF, Kristin Lagard, naglasila je tada da program Fonda otvara dodatne mogućnosti za finansiranje Ukrajine u ukupnom obimu od 40 milijardi dolara, a pored toga omogućava da se započnu pregovori o restrukturiranju državnog duga od 15 milijardi dolara. Ukupne razmere državnog duga zemlje dostižu 70 milijardi dolara

Ukrajina je počela pregovore o restrukturiranju dugova u petak, 13. marta. Kako su naveli izvori bliski pregovorima, Ukrajina i dalje razmatra mišljenje poverilaca, ali ne isključuje razne oblike restrukturalizacije, uključujući odlaganje plaćanja i otpis dela duga, navodi Unian.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Ukrajini potrebna dodatna finansijska pomoć

Izvor: Capital.ba, 17.Mar.2015

KIJEV, Paket finansijske pomoći odobren Ukrajini je neophodni minimum za stabilizaciju bankarskog sistema, ali za obimno obnavljanje ekonomije zemlje potrebno je dodatno finansiranje, rekla je ministar finansija Ukrajine, Natalija Jaresko. „Paket kojim raspolažemo stabilizovaće bankarski sektor....

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.