Bezbednost novinara u UKR-izazov

Izvor: B92, 20.Avg.2014, 11:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Bezbednost novinara u UKR-izazov"

Bezbednost novinara ostaje najveći izazov u očivanju slobode medija u Ukrajini, smatra predstavnik za slobodu medija OEBS Dunja Mijatović.

Nasilje protiv novinara ima negativne efekte po celo društvo i ne može biti tolerisano. Više treba da bude učinjeno kako bi se prekinuo taj krug nekažnjivosti”, istakla je ona u saopštenju.

Mijatović je pozivala ukrajinske vlasti da brzo i sveobuhvatno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << istraže napade i učine sve što mogu u obezbedjivanju sigurnosti novinara.

U saopštenju OEBS se navodi da je 15.avgusta grupa neidentifikovanih lica uništila i nasilno uklonila šatore Spilno TV u kojim su bili uredjaji za prenos sa Trga nezavisnosti u Kijevu.

Zaposleni Spilno TV Maksim Prasolov I Aleksej Isajev su napadnuti i nanete su im ozbiljne povrede.

Jurij Bibik, novinar ukrajinske TV 112, bio je onemogućen da izvesti o ovom incidentu.

U drugom incidentu, koji se dogodio 13.avgusta u Poltavi, novinarku dnevnika "Iskra Prošk Ljudej" Ljudmilu Vološinu napali su gradonačelnik Oleksandar Mamaia i njegov zamenik Vjačeslav Stecenko, dok je izveštavala o saobraćajnom udesu Mamaia.

Vološina je zadobila modrice, a njena kamera je oštećena.

Kada policajci i visoki zvaničnici doprinose ugrožavanju bezbednosti novinara umesto da ih štite i pomažu to predstavlja neprihvatljivu i veoma zabrinjavajuću praksu“, ukazala je Mijatović u pismu upućenom ukrajinskim vlastima.

Ona je, takodje, navela i ranije izveštaje o kršenju prava novinara i napade na predstavnike medija.

Medju navedenima su napad od 10. Avgusta na ekipu TV “1+1” na Trgu nezavisnsoti u Kijevu, zatim sprečavanje u radu novinara Dmirta Ssinkarčuka I fotografa Stabilsva Baraneca 8.avgusta od strane grupe nepoznatih lica koja su tražila da izbrišu snimke, te napad na kancelariju dnevnika “Molod Ccerkašini” u Ccerkasiju 6.avgusta.

Isto tako ona je podsetila na napad na novinare Radmelu Alijevu u Odesi 5.avgusta, kao i na Bogdana Osinskog u Odesi 3.avgusta, i napad na kancelariju TV “112” u Kijevu 25.jula.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.