Turska osudila novinarku Vol strit džurnala

Izvor: B92, 11.Okt.2017, 13:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turska osudila novinarku "Vol strit džurnala"

Turska je osudila dopisnicu “Vol strit džurnala“ na više od dve godine zatvora zbog “terorističke propagande“, objavili su mediji.

Novinarka sa finskim i turskim državljanstvom Ajla Albajrak nalazila se u Njujorku za vreme donošenja presude te je najavila žalbu.

Optužena je zbog članka o turskoj borbi protiv kurdskih militanata koji je napisala pre dve godine.

Urednik “Vol strit džurnala“ Džerard Bejker izjavio je da je jedina svrha >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << članka bila pružiti objektivne i nezavisne informacije o događajima u Turskoj.

“To je i učinjeno. Ovo je neutemeljena optužba i potpuno neprihvatljiva osuda“, rekao je on.

Turska je država s najviše zatvorenih novinara na svetu, iako vlada poriče ovu činjenicu te navodi da se “mnogi zatvorenici ne mogu smatrati medijskim radnicima jer su zapravo teroristi i špijuni drugih država“.

“S obzirom na trenutnu atmosferu u Turskoj, ova užasna odluka nije trebalo da iznenadi, ali jeste. Presuda samo još jednom dokazuje da međunarodni mediji nisu imuni na trenutni okršaj s medijia u Turskoj“, izjavila je Albajrak.

Vest o presudi dolazi usled svađe između SAD i Turske nakon što je američka ambasada u Ankari prekinula izdavanje nemigrantskih viza. Turska se osvetila najavom jednakog ograničenja u izdavanju viza za svoju državu.
Pogledaj vesti o: Turska

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.