Nema problema sa S-400, s Rusijom i o S-500

Izvor: B92, 13.Okt.2017, 08:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Nema problema sa S-400, s Rusijom i o S-500"

Istanbul -- Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je da nema nikakvih problema oko planirane kupovine ruskih raketnih sistema zemlja-vazduh S-400.

Erdogan je kazao i da se sa Rusijom razgovaralo i o sistemu S-500, objavili su turski mediji, prenosi Rojters.

Navedeno je da je Erdogan to kazao novinarima u avionu prilikom povratka sa putovanja u Ukrajinu i Srbiju.

List "Haberturk" je naveo da je turski predsednik kazao da neće biti zajedničke proizvodnje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u prvoj fazi nabavke S-400, ali da bi u drugoj fazi to moglo da se promeni.

"Ako Bog da, preduzećemo korake u zajedničkoj proizvodnji", citirao je ovaj dnevnik Erdogana.

Ministar spoljnih poslova Turske izjavio je početkom sedmice u intervjuu dnevniku "Aksam" da bi Ankara bi mogla da odustane od kupovine S-400, ukoliko ne bude postignut dogovor o zajedničkoj proizvodnji.

On je rekao da Turska nije obaveštena o zvaničnom odbijanju ruske strane da zajedno proizvode ovaj sistem protivvazdušne odbrane preneo je TASS.

Rojters navodi da je ruski sistem protivazdušne odbrane S-500 još uvek u fazi razvoja.

Agencija podseća da je odluka Ankare o kupovini sistema S-400 u pojedinim zapadnim prestonicama viđena čin prkošenja prema NATO, s obzirom na napetosti izmedju Alijanse i Rusije po pitanju Ukrajine i Sirije.

Navodi se da je rusko-turski sporazum izazvao zabrinutost pošto S-400 ne može da bude integrisan u sistem NATO odbrane.

Ministar spoljnih poslova Turske izjavio je početkom sedmice u intervjuu dnevniku "Aksam" da bi Ankara bi mogla da odustane od kupovine S-400, ukoliko ne bude postignut dogovor o zajedničkoj proizvodnji.

On je rekao da Turska nije obaveštena o zvaničnom odbijanju ruske strane da zajedno proizvode ovaj sistem protivvazdušne odbrane preneo je TAS S.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.