ERDOGAN BESAN: Zapretio Grcima Ne narušavajte turska prava

Izvor: SrbijaDanas.com, 24.Jul.2022, 22:24

ERDOGAN BESAN: Zapretio Grcima "Ne narušavajte turska prava"

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan kritikovao je Grčku zbog navodnog kršenja sporazuma u Lozani narušavanjem prava Turaka u grčkoj regiji Trakija.

Erdogan je u izjavi povodom 99 godina od Sporazuma u Lozani optužio Atinu da krši odredbe sporazuma o pravima turske manjine. Muslimani čine 32 odsto stanovništva Trakije, među kojima najviše ima etničkih Turaka, Roma i Pomaka, koji govore bugarski jezik.

- Uslovi koji su deo sporazuma, posebno prava >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << turske manjine, ignorišu se ili namerno unazađuju. Za našu zemlju je nemoguće da prihvati takvo stanje, koje je u suprotnosti sa našim dobrosusedskim odnosima i pridržavanjem sporazuma - naveo je Erdogan.

Sporazumom u Lozani, koji su 1923. potpisali novonastala Republika Turska i Saveznici nakon Prvog svetskog rata, regulisana su prava preostalih muslimanskih manjina u Grčkoj i hrišćana u Turskoj, nakon oštrih sukoba dve zemlje i razmene stanovništva.

Sporazumom je takođe uređena vlast Grčke nad ostrvima u Egejskom moru blizu turske obale.

Ankara se nedavno žalila da Grčka militarizacijom tih ostrva krši sporazum iz Lozane. Grčka je odgovorila da postupa u skladu sa međunarodnim pravom i brani teritoriju koja je pod konstantnom turskom pretnjom.

Prošlog meseca, Erdogan se povukao iz pregovora na visokom nivou sa Atinom.

BONUS VIDEO: Lansiranje ruskih raketa na ukrajinske vojne ciljeve u luci Odesa

Nastavak na SrbijaDanas.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.