Muzeji u Srbiji koji privlače goste: Od džempera do meda

Izvor: Vesti-online.com, 14.Mar.2019, 01:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Muzeji u Srbiji koji privlače goste: Od džempera do meda

Dajte mi muzej i ja ću ga napuniti, uskliknuo je slavni slikar Pablo Pikaso. Radoznalost je beskrajna, interesovanje nema granica, pa danas mogu da se naprave postavke na razne teme. Putnici namernici mogu, krstareći Srbijom, da posete zanimljive muzeje na Sirogojnu, u Sremskim Karlovcima, Pećincima, Beogradu...

Žene u Srbiji oduvek su prele, tkale, izrađivale same odeću, vunene čarape, rukavice, šalove i džempere. Muzej pletilja, posvećen njihovim zlatnim rukama, nalazi >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << u okviru etno-sela Sirogojno kod Čajetine. Začet je još 1962. godine kada je učiteljica Mila Karimanović organizovala prvu izložbu pletilja iz sela, nakon koje su usledili seminari i radionice. Stalnu postavku čine džemperi i drugi ručni radovi s kraja sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka. Izložena su i pisma i fotografije slavnih ličnosti sa komadima iz kolekcije zlatiborskih pletilja. Na slikama se nalaze nekadašnje prve dame Jugoslavije i Amerike Jovanka Broz i Barbara Buš.

U Evropi postoje samo dva muzeja šibica, a jedan od njih se nalazi baš u Srbiji. U porodičnoj kući Jovane Popović Benišek u Sremskim Karlovcima čuva se više 4.000 eksponata šibica različitih veličina i oblika. Izložene su kutijice sa najinteresantnijim motivima, reklamama, predstavama značajnih događaja iz istorije. Sve je počelo još pedesetih godina prošlog veka i to u Pragu kada je glumica Jasna Novak došla na ideju da sakuplja kutije šibica.

Muzej pčelarstva porodice Živanović nalazi se u Sremskim Karlovcima. Osnivač, profesor Jovan Živanović smatra se ocem modernog pčelarstva kod nas, a postavka je nastala zahvaljujući želji njegovog unuka da sačuva od zaborava istorijat ovog medenog zanata. Stalnu postavku čine košnice, topionici za vosak, dimilice i razni alati. Sve oči posetilaca uprte su košnicu koja je replika manastira Ravanica iz 1880, a godinama je bila deo pčelinjaka profesora Živanovića i njegove porodice.

Muzej hleba Jeremija u Pećincima u Sremu otvoren je 1995. godine. Osnovao ga je slikar Slobodan Jeremić. Umetnik je putujući po Srbiji za četvrt veka posetio više od 750 sela i sakupio predmete vezane za pravljenje i pečenje hleba. Posvećen je Svetom Nikoli. Muzej ima oko 2.000 eksponata razvrstanih su u tri postavke - etnografsku, slikarsku i arheološku. Izloženo je 96 obrednih hlebova, božićni, uskršnji, slavski, svadbeni i podušni.

Kuća Afrike u Beogradu osnovana je 1977.  uz pomoć dr Zdravka Pečara i Vede Zagorac, poznavalaca kulture i umetnosti crnog kontinenta. Oni su deo svoje kolekcije poklonili Beogradu, dok je deo ostao u privatnom vlasništvu, ali je i on izložen u Muzeju. Stalnu postavku čine autentični predmeti iz Malija, Senegala, Burkine Faso, Gane... Najviše su zastupljene maske i skulpture koje predstavljaju klasičan izraz stvaralaštva afričkih naroda. Mogu se videti i religijski i ceremonijalni predmeti, muzički instrumenti. Zbirka trenutno sadrži nekoliko hiljada autentičnih predmeta tradicionalne afričke umetnosti.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.