Izvor: RTS, 01.Jul.2009, 19:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Saradnja Srbije i Nemačke u zdravstvu
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević i ministarka zdravlja Nemačke Ula Šmit potpisali su deklaraciju o saradnji u zdravstvu i zdravstvenom sistemu. Sporazum podrazumeva i saradnju vezanu za transplantaciju organa i tkiva.
U Berlinu je potpisana deklaracija o saradnji Srbije i Nemačke u oblasti zdravlja i zdravstvenih sistema. Sporazum su potpisali ministar zdravlja Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Tomica Milosavljević i ministarka zdravlja Nemačke Ula Šmit.
Deklaracija se odnosi na niz mogućnosti saradnje dve zemlje, ali je ministar Milosavljević posle susreta novinarima u Berlinu istakao dve mogućnosti koje su od posebnog značaja za Srbiju.
To su saradnja u oblasti zdravstvenog sistema i zdravstvenog osiguranja i saradnja vezana za transplantaciju organa i tkiva.
Srbija posebno nastoji, kako je istakao ministar Milosavljević, da unapredi tu oblast i prati iskustva drugih zemalja između ostalih i Nemačke.
Srbija bi trebalo da uskoro postane članica Eurotransplanta, organizacije koja usklađuje saradnju evropskih zemalja u vezi sa transplantacijom organa.
Ministar Milosavljević će o tome razgovarati u nastavku posete sa stručnjacima na klinici Šarite u Berlinu, jednoj od vodećih medicinskih institucija u Nemačkoj.
Milosavljević je, kako je preneo novinarima, razgovarao sa ministarkom Šmit i o dosadašnjim iskustvima dve zemlje u suzbijanju novog gripa, odnosno virusa H1N1.
I u Srbiji i u Nemačkoj zdravstvene vlasti računaju s tim da bi na jesen i zimu mogao da oboli znatno veći broj ljudi od novog gripa što bi opteretilo zdravstvene sisteme.
Kad je reč o novom gripu, Nemačka i Srbija imaju i posebno mogućnost za zajedničke akcije i inicijative jer su obe zemlje u naredne tri godine članice Izvršnog odbora Svetske zdravstvene organizacije.












