Za spas evrozone potrebni bilioni evra

Izvor: S media, 25.Nov.2010, 16:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Za spas evrozone potrebni bilioni evra

Evropu ocekuje niz suverenih bankrota u narednih pet godina, a za sprečavanje takvog razvoja dogadjaja evrozoni će biti potrebno oko dva biliona evra, i to polovina te sume odmah, ocenjuju stručnjaci američke "Sitigrupe".

Analiticari upozoravaju da će neke zemlje ipak morati da bankrotiraju. U isto vreme zbog problema u evrozoni vrednost evropske valute nastavlja da opada u odnosu na dolar i jen.

Tržište ne veruje da će "periferne" zemlje EU - Portugalija, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Španija, Italija, Grčka, Irska uspeti da se iskobeljaju iz krize bez gubitaka. Izlaz bi mogao da bude u oštroj budžetskoj politici, ali vlade nemaju za to političku volju, smatraju ekonomisti "Rojal Benk of Skotland" (RBS), što ipak neće zaustaviti rast kamatnih stopa.

Investitori da dele rizik dužničkih kriza

"Sitigrupa" smatra da 750 milijardi evra evropskog stabilizacionog fonda neće biti dovoljno da se pomogne svim zemljama kojima je pomoć neophodna. Za stabilizaciju stanja neophodno je dva biliiona evra, jer u suprotnom će postojati visok rizik od raspada evrozone već u narednih pet godina.

Medjunarodni monetarni fond konstatuje da "periferne" zemlje evrozone ne mogu da isplivaju iz dužničke "rupe" pre 2012. godine. Prema podacima "Benk for Internešnel Setlements" ukupni dugovi Portugalije, Irske, Italije, Španije i Grčke su krajem prvog ovogodišnjeg kvartala iznosili 4,1 bilion dolara. Na evropski bankarski sektor otpada 2,7 biliona evra ili dve trećine tog duga.

Ekonomisti ne isključuju da bi odmah iza Grčke i Irske, do kraja ove godine i Portugalija mogla da zatraži pomoć. Oktobarski podaci ministrstva finansija te zemlje iskazuju pogoršanje stanja budžeta u poredjenju sa septembrom. Prema proračunima ekonomista "Barklajs Kepital" budžetski prihodi, uz sezonske faktore, su smanjeni sa 23 na 22,8 odsto bruto domaćeg proizovda (BDP), dok su rashodi porasli sa 28,4 na 29,7 odsto BDP.

Stanovnici Portugalije pri tom ne žele da stežu kaiš, što je potvrdio juče održan sveopšti protest protiv vladine politike na smanjenju državnih rashoda na tri odsto BDP do 2014. godne.

Stanje budžeta Španije je nesto bolje. U oktobru je budzetski deficit iznosio tri odsto prema 5,6 procenta u istom mesecu lane, i do kraja godine bi mogao da dostigne 9,3 prema 11,1, odsto u 2009.

Vlada u Madridu može da se izbori i sa planom smanjenja deficita na šest odsto u 2011. godini, ali tržište ne veruje u uspešnost njenih napora na prevazilaženju krize.

Krize su ranije uvek završavane tako što bi vlade na sebe preuzimale privatne dugove, što je ovog puta neizvodljivo zbog previsokih obaveza, tako da sledi raspad sistema jemstva države za privatna dugovanja.

Portugal ide stopama Grčke i Irske?

U medjuvremenu, vrednost evropske valute nastavlja da opada u odnosu na dolar i jen i danas se na deviznoj berzi u Njujorku razmenjuje za 1,3324 dolara u poredjenju sa 1,335 juče kada se kurs evra spuštao na minimalni nivo od 22. septembra, na 1,3285 dolara.

Vrednost evra prema japanskoj valuti je iznosila 111,21 u poredjenju sa 111,40 juče. U jučerašnjem trgovanju evro je pojevtinio na 110,32 jena, što je najniži nivo od 15. septembra.

(Tanjug)
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na S media...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Za spas evrozone neophodno dva biliona evra

Izvor: Capital.ba, 25.Nov.2010

NJUJORK, Evropu ocekuje niz suverenih bankrota u narednih pet godina, a za spriječavanje takvog razvoja događaja evrozoni će biti potrebno oko dva biliona evra, i to polovina te sume odmah, ocjenjuju stručnjaci američke 'Sitigrupe'. Analiticari upozoravaju da će neke zemlje ipak morati da bankrotiraju....

Nastavak na Capital.ba...

Za spas evrozone dva biliona evra?

Izvor: B92, 26.Nov.2010, 11:20

Berlin -- Evropu očekuje niz suverenih bankrota u narednih pet godina, a za sprečavanje takvog razvoja događaja evrozoni će biti potrebno oko dva biliona evra...Analitičari upozoravaju da je polovina te sume potrebna odmah, ali i dodaju da će neke zemlje ipak morati da bankrotiraju. ..Tržište...

Nastavak na B92...

Citigroup: Za spas zone evra potrebno 2.000 milijardi evra

Izvor: EMportal, 26.Nov.2010

Evropu očekuje niz bankrota u narednih pet godina, a za sprečavanje takvog razvoja događaja zoni evra će biti potrebno oko 2.000 milijardi evra, i to polovina te sume odmah, ocenjuju stručnjaci Citigroupa.

Nastavak na EMportal...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.