(VIDEO UŽIVO) Pratite obraćanje Janukoviča!

Izvor: Press, 28.Feb.2014, 16:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

(VIDEO UŽIVO) Pratite obraćanje Janukoviča!

Konferencija je trenutno u toku, a direktan prenos preko interneta obezbedila je televizija Raša tudej. Ovde možete pratiti njegovo izlaganje.

Viktor Janukovič, koji u subotu opozvan sa mesta predsednika Ukrajine, prvi put se danas pojavio u javnosti na konferenciji za novinare u Rostovu-na-Donu u Rusiji.
On je rekao da je napustio Ukrajinu zbog pretnji po njegov život i život njegove porodice.

Takođe, Janukovič je poručio da će nastaviti borbu za budućnost Ukrajine protov onih koji pokušaju da zavedu strah i teror.

Prema njegovim rečima, vlast u zemlji je u rukama nacionalističkih i profašitički orijantisanih ljudi, koji predstavljaju apsolutnu manjinu u Ukrajini.

"Biće nam teško da izađemo iz krize u koju je upala zemlja. Potresi i žrtve posledica su političke krize. To je rezultat neodgovorne politike Zapada koja je povlađivala Majdanu. Ukrajina je snažna zemlja, uspećemo da se izvučemo", rekao je Janukovič.

Za krvoproliće u Kijevu odgovorni su demonstranti, kazao je i istakao da nikada nije naložio policiji da puca u njih, preneo je Rojters.

Janukovič je, tokom konferencije za novinare koju je većina svetskih medija prenosila uživo na sajtovima, rekao da bi Krim trebalo da ostane deo Ukrajine, ali i da uživa autonomiju.

Ukrajina bi trebalo da bude "ujedinjena i nedeljiva", istakao je.

Janukovič je, takođe, kazao da neće tražiti od Rusije vojnu podršku za rešavanje krize u Ukrajini, gde je, kako je naveo, "vlast uzurpirala grupa radikala". 

On je rekao i da se nije sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Rusiji nakon što je napustio Ukrajinu, ali da je sa njim razgovarao telefonom i da su se dogovorili da se sastanu.

Janukovič je, takođe, rekao da je iznenađen ćutanjem ruskog predsednika o Ukrajini do sada.

Ocenivši da je ukrajinski parlament nelegitiman i da glasa pod pritiskom "militantnih aktivista" sa Majdana, Janukovič je pozvao sukobljene strane u svojoj zemlji da odbace nove vlasti "pre nego što bude prekasno".

Odgovarajući na pitanja novinara, svrgnuti predsednik je kazao da neće učestvovati na predsedničkim izborima koji će biti održani u Ukrajini u maju i ocenio da su ti izbori "nezakoniti".

"U Ukrajinu ću se vratiti kada dobijem međunarodne bezbednosne garancije", rekao je.

Janukovič je kazao i da nikada nije želeo da naudi bivšoj premijerki Juliji Timošenko, ali da je sporazum o gasu koji je ona potpisala sa Rusijom naneo Ukrajini štetu veću od 20 milijardi dolara.

Njegovim obraćanjem u Rostovu i zvanično potvrđeno da je utočište našao u Rusiji.

Konferenciju za novinare prati, kako prenose ruski mediji, oko 200 novinara.

Ranije danas glavno tužilaštvo Ukrajine je saopštilo da će tražiti od Rusije ekstradiciju Viktora Janukoviča u slučaju da se potvrdi informacija da se on nalazi u Rusiji, javile su agencije.

Nastavak na Press...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.