Izvor: Press, 24.Apr.2013, 21:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U dva dana nasilja u Iraku ubijeno 125 osoba
Od ukupnog broja mrtvih, 53 je ubijeno jučerašnjem nasilju koje počelo kada su bezbednosne snage ušle u zonu protesta sunita u Haviji zapadno od Kirkuka, gde se demonstracije održavaju od januara.
Nemiru su nastavljeni i danas, pošto su blokirani putevi koji vode u grad Kara Tapa, pretežno naseljen sunitima na, oko 120 kilometara severoistočno od Bagdada, u kome je ubijeno 22 ljudi.
Sve veće sunitsko-šiitske tenzije podigle su strahovanja da bi Irak mogao da uleti >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << u novi krug sveopšteg sektaškog nasilja, navodi AP.
Na hiljade sunitskih muslimana protestuje od decembra prošle godine u nekoliko iračkih provincija zahtevajući okončanje marginalizacije vernika njihove verzije islama koje sprovodi šiitska vlada premijera Nuri al-Malikija u Iraku i zatražili ostavku premijera.
Dva ministra Al Malikijeve vlade podnela je juče ostavku sa početkom nasilja u Haviji, čime je ukupan broj sunitskih članova vladinog kabineta koji su podneli ostavke od 1. marta popeo na četiri.
Automobil bomba u Bagdadu odneo je večeras osam ljudskih života i 23 osobe su ranjene kada je eksplozija odjeknula na tržištu mobilnih telefona u Al Huseiniji u istočnom delu prestonice čime je broj žrtava od juče porastao na 125, dok je 268 ranjeno, navodi AFP.
U najsmrtonosniji okršaju, danas je ubijeno 12 osoba i 63, uključujući 20 vojnika, je ranjeno u sukobima u Sulajman Beku, severno od Bagdada, potvrdili se irački bezbednjaci.
AFP navodi da su okršaji u kontrolnom punktu Kales severoistočno od Bagdada, gradovima Mosul i Tarmijah na severu i Faludži na zapadu "očigledno osveta za jučerašnje sukobe u Haviji" i u njima je ukupno ubijeno 11 ljudi dok je 13 ranjeno.
Izvor: Tanjug




















