Izvor: Blic, 30.Apr.2009, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Evropi i dalje postoji diskriminacija

Komesar za ljudska prava Saveta Evrope Tomas Hamarberg rekao je u četvrtak da, iako su ljudska prava sastavni deo evropskog iskustva, i dalje postoji jaz između političke retorike i stvarnosti kada je reč o primeni tih prava.

Hamarberg je na zasedanju Parlamentarne skupštine SE rekao da nema evropske zemlje u kojoj ne postoji diskriminacija i da su ksenofobija i netrpeljivost prema Romima i homoseksualcima i dalje rašireni, kao i da postoji tendencija razvijanja antisemitizma >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i netrpeljivosti prema islamu.

Naveo je i da su osobama sa posebnim potrebama uskraćene osnovne mogućnosti, da su žene diskriminisane prilikom zapošljavanja i nedovoljno zastupljene u političkim telima. Ukazao je da je porodično nasilje svakodnevna pojava u mnogim porodicama, a da je zlostavljene dece registrovano u svim zemljama.

Komesar za ljudska prava SE je rekao i da pravosudni sistemi često ne garantuju prava pojedincu i da su izveštaji o korupciji, nestručnosti i zloupotrebi vlasti redovni. Dodao je i da su neke loše osmišljene mere protiv terorizma dovele do ozbiljnog umanjivanja zaštite ljudskih prava.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.