Izvor: Blic, 06.Jun.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Švajcarska u Šengenu
Švajcarska u Šengenu
U Švajcarskoj su juče održana dva referenduma koja će umnogome odlučiti o daljim evropskim integracijama ove, po pravilu tradicionalno nezavisne alpske države koja se nalazi u srcu Evrope.
Na prvom su se izjašnjavali o pristupu svoje zemlje Šengenskom sporazumu i Sporazumu iz Dablina, koji se odnose na ukidanje granica i uvođenje jedinstvneog viznog režima, odnosno o pravu na azil, koji predviđa da azilant kome je u jednoj zemlji članici >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Unije odbijena viza nju ne može da traži u drugoj zemlji članici. Na drugom će birači glasati 'za' ili 'protiv' nacrta o 'registrovanom partnerstvu' za homoseksualne parove, što je pre godinu dana usvojio švajcarski parlament.
Prema zvaničnim rezultatima iz svih 26 kantona 58 odsto birača podržalo je nacrt zkaona o 'registrovanom partnerstvu' homoseksualnih parova, a 54,6 odsto birača je podržalo ulazak Švajcarske u Šengen.
Pristupanjem Švajcarske Šengenu koristi će imati i oko 200.000 građana sa prostora bivše SFRJ koji su tamo na stalnom radu, jer više neće morati da traže vize za ulazak u države EU. Njihovoj rodbini i prijateljima koji im dolaze u posetu takođe bi bila dovoljna samo šengenska viza. Švajcarska vlada pozvala je birače da podrže ulazak u Šengenski sporazum, jer će 'država od toga imati velike koristi'. Vlada ističe da će ulazak u Šengen doprineti saradnji sa policijama članica EU u obračunu sa organizovanim kriminalom i terorizmom. Kada je u pitanju 'registrovano partnerstvo' za homoseksualne parove, njima neće biti dozvoljeno da usvajaju decu. A. P.







