Izvor: B92, 14.Dec.2009, 21:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sukobi na jugoistoku Turske

Dijabakir -- Turska policija silom razbila je u Dijarbakiru demonstracije zbog ukidanja glavne turske prokurdske stranke.

Ustavni sud Turske u petak je zabranio rad Partije za demokratsko društvo (PDJ) zbog saradnje sa kurdskim pobunjenicima i veze sa pobunjeničkom Kurdistanskom radničkom partijom (PKK) koja se od 1984. bori za kurdsku nezavisnost od Turske.

Sukobi demonstranata i policije počeli su posle govora poslanika iz zabranjene PDJ. Demonstranti su gađali >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << policiju kamenjem a policija je uzvratila vodenim topovima i suzavcem.

Predstavnici PDJ-a stigli su u taj većinski kurdski grad na jugoistoku Turske da razmatraju dalju strategiju. Partija je zvanično prestala da postoji danas kada je odluka objavljena u Službenom listu.

Demonstranati i policije sukobili su se i u Dogubejazitu na istoku Turske i u Adani na jugu zemlje. U oba mesta demonstranti su gađali policiju kamenjem i zapaljivim bombama, prenosi turska novinska agencija Anadolija.

Od petka Kurdi organizuju demonstracije zbog zabrane te partije, uglavnom u Istanbulu.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

U Ankari ubijena dva Kurda

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 15.Dec.2009, 17:10

U Ankari  su dansa ubijena dvijica Kurda kada je na njih pucao vlasnik jedne radnje u Ankari, tokom protesta protiv zabrane turske prokurdske partije. U provinciji Mus, u sukobima sa policijom, ranjeno je desetak Kurda. Ustani sud Turske zabranio je prošle nedelje Prokurdsku Partiju za demokratsko...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.