Izvor: Vostok.rs, 27.Feb.2011, 12:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skolkovo će uzleteti poput leptira
27.02.2011. -
Inovacioni centar Skolkovo u Podmoskovlju će se graditi prema projektu francuske firme AREP, - objavio je šef fonda Skolkovo Viktor Vekselberg. Njegova izgradnja će početi odmah, trajati 5 godina i koštati 100 milijardi rubalja (3,5 milijardi dolara). Finansiraće izgradnju država i privani biznis. Prva zgrada će biti sagrađena u novembru 2011. godine.
O planovima formiranja u Rusiji centra inovacionih tehnologija Dmitrij Medvedev je prvi put objavio u >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << februaru 2010. godine na sednici komisije za modernizaciju ekonomije Rusije. On je istakao da će kompleks biti stvoren radi rada u oblasti 5 prvostepenih pravaca modernizacije – energetika, informacione tehnologije, telekomunikacije, biomedicinske i nuklearne tehnologije.
Gradićemo centar u mestu, gde ima uslova za brzu izgradnju. To je od posebnog značaja, - rekao je predsednik.
U podmoskovskom Skolkovu pre nekoliko godina je otvorena biznis-škola, sagrađena prema projektu britanskog arhitekte svetskog klasa Devida Adžaje. Predmet proučavanja su biznis-projekti u zemljama, gde se brzo razvija ekonomija kao što su Rusija, Indija i Kina.
Osim toga, rejon Skolkovo ima veoma dobru lokaciju – van Moskve, ali blizu nje, on je povezan s glavnim gradom pomoću dve železnice koje omogućuju da se stigne u centar prestonice za 20 do 25 minuta.
Leti 2010. godine je bio objavljen međunarodni konkurs za najbolju arhitektonsku koncepciju budućeg naučnog grada. U finalu je učestvovalo dva projekta – holanskog arhitektonskog biroa OMA i francuske kompanije AREP. Šef fonda je objavio pobednika – ruska varijanta čuvene američke Silikonske doline će se graditi prema francuskom projektu.
Na teritoriji Skolkova će se pojaviti 5 «sela», uklopljenih u prirodu. Ona će odgovarati pravcima modernizacije, a istovremeno će pružiti naučnicima komforan život. Tamo će oni moći da žive u prirodi, kontaktiraju, razmnjuju informacije.
Plan budućeg naučnog grada podseća na leptir koji je raširio krila. To će biti najveći poligon za naučna istraživanja i razrade i njihovu dalju komercijalizaciju.
Skolkovo može da se tretira kao ideologija razvoja, koja mora da se proširi po čitavoj Rusiji, - smatra poznati u svetu naučnik, nobelovac Žores Alferov.
Skolkovo je određena ideologija, slična onoj u Silikonskoj dolini - zarađivati na naučnim projektima. Ako tamo budemo mogli da predložimo nekoliko uspelih projekata, to će biti izvrsno.
Poznato je već prvih 16 projekata, koji će biti realizovani u tom centru. Među njima su razrada lekova i vakcina radi lečenja onkoloških i virusnih obolenja, projekti, povezani s industrijom superprovodnika i razradom tehnologije kompleksne prerade tehnogenskih otpadaka. Osobina tih projekata se sastoji u tome što će na čelu većine od njih biti mladi stručnjaci.
Izvor: Golos Rossii, © Logotip: www.skolkovo.ru




