Šest poginulih, 60 ranjenih u Gazi

Izvor: RTS, 09.Okt.2015, 20:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šest poginulih, 60 ranjenih u Gazi

Najmanje šest stanovnika Pojasa Gaze je poginulo i oko 60 ih je ranjeno u sukobu s izraelskim vojnicima na granici s Izraelom, javljaju izraelski mediji.
Još jedan Palestinac poginuo je u sukobu s izraelskim snagama u Hebronu, na drugoj palestinskoj teritoriji, Zapadnoj obali, prenosi Tanjug.

Sukobi su takođe izbili i u Vitlejemu kraj jevrejskog naselja Beit El i označeni su kao najžešći >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << otkako je najnoviji talas nasilja započeo pre nekoliko nedelja, najpre u istočnom Jerusalimu, da bi se ubrzo proširio na Zapadnu obalu i preraslo u seriju napada noževima na izraelske civile i vojnike širom Izraela.
Stotine Palestinaca marširalo je danas u Gazi prema bezbednosnoj ogradi, u znak solidarnosti sa stanovnicima Zapadne obale. Izraelske snage su koristile sredstva za rasturanje nereda. Granica s Gazom je inače bila mirna od početka pomenutih nereda, ali je izraelska vojska bila spremna da i tu izbiju sukobi.
Ministarstvo zdravlja u Gazi saopštilo je da je većina ranjenih zadobila teške povrede bojevom municijom u gornji deo tela. "Izraelska armija koristi snajpere i veći deo rana je u glavu i vrat," rekao je dr Ašsraf el Kidra iz ministarstva.
Dve procesije krenule su iz Gaze nakon molitvi u podne, jedna u pravcu kibuca Nahal Oz i druga u pravcu graničog prelaza Erez da protestuje protiv izraelske politike u jerusalimskom starom gradu na Brdu hrama, gde se nalazi džamija El Aksa, treća po značaju u islamu.
Sredinom septembra tamo su izbili neredi jer su se proširile glasine da Izrael hoće da preuzme kontrolu nad tim mestom svetim i za muslimane i za Jevreje, što je ta zemlja oštro porekla. Ona je zadužena za opštu bezbednost na Brdu hrama, koje muslimani zovu Uzvišeno utočiste, ali je Jevrejima zabranjeno da se tamo mole.
Mediji u Gazi su javili o današnjim incidentima pod naslovom "Palestinci započeli intifadu", aludirajući na ustanak protiv izraelske okupacije. Izraelska vojska je saopštila da su demonstranti bacali kamenice i palili automobilske gume.
Lider Hamasa u Gazi Ismail Hanije je izjavio danas popodne da je Gaza spremna za sukob u bici koju je nazvao Bitka za Al Kuds (Jerusalim). Hanije je rekao u džamiji u centralnom delu Gaze da je treća intifada počela i to najpre na Zapadnoj obali.
"Pokušali smo da pregovaramo 20 godina i bilo je pokušaja sporazumevanja, a rezultat je bio da smo se izgubili i unutrašnje borbe. Zato postoji potreba da se produbi intifada, da ojača i da gori među našim sinovima i kćerima do oslobođenja", rekao je Hanije, kako prenose izraelski mediji.

Nastavak na RTS...



Povezane vesti

Najmanje šest poginulih, 60 ranjenih u Gazi

Izvor: Blic, 09.Okt.2015

Najmanje šest stanovnika Pojasa Gaze je poginulo i oko 60 ih je ranjeno danas u sukobu s izraelskim vojnicima na granici s Izraelom, javljaju izraelski mediji...Još jedan Palestinac poginuo je u sukobu s izraelskim snagama u Hebronu, na drugoj palestinskoj teritoriji, Zapadnoj obali. Sukobi su takođe...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.