Razgovori s Iranom 13. aprila

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Mar.2012, 16:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Razgovori s Iranom 13. aprila

BEČ -

Šest svetskih sila i Iran saglasili su se da 13. aprila razgovaraju o iranskom nuklearnom programu, međutim mesto sastanka još nije određeno, saopštili su danas diplomatski izvori.

Prema rečima neimenovanih diplomata, mesto sastanka je sporno, s obzirom na prethodne neuspele runde pregovora i neslaganja šta treba biti predmet razgovora.

Diplomate kažu da se SAD, Britanija, Francuska, Nemačka, Rusija i Kina, protive izboru Irana da mesto sastanka bude >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Istanbul, zbog toga što je poslednja runda održana u tom gradu pre 14 meseca, završena neuspehom, preneo je AP.

S druge strane, Iran je odbacio predlog da sednu za sto u Beču, zato što je u tom gradu sedište Međunarodne agencije za nuklearnu energiju, koja nastoji da istraži tvrdnje da Teheran tajno radi na izradi atomskom oružja, naveli su ti izvori.

Takođe, diplomate kažu da se o drugim mestima sastanka još diskutuje, ali da datum razgovora nije ugrožen.

Poslednja runda razgovora šest sila i Teherana u januaru 2011. u Turskoj prekinuta je zbog, kako tvrde zapadne diplomate, uslova koje je Iran postavljao pre započinjanja razgovora o spornom nuklearnom programu, za koji tvrdi da je mirnodopski.

Svetske sile saopštile su početkom marta da predstojeći razgovori o iranskom spornom nuklearnom programu moraju da budu ozbiljni, poručivši Iranu da ne sme da postavlja uslove za njihovo održavanje.

Kina je jedna od pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN i svrstala se uz Rusiju u zalaganju protiv oštrije akcije da se Iran primora na veću otvorenost razvoja svog nuklearnog programa, podsetio je AP.

Izrael, SAD i druge zapadne zemlje veruju da je cilj razvoja tog programa proizvodnja atomske bombe, što Teheran poriče, tvrdeći da će služiti isključivo u mirnodopske svrhe.

Teheran je 14. marta u pismu šefu diplomatije EU Ketrin Ešton zvanično zatražio da se odredi mesto i datum pregovora sa grupom zemalja koju čine SAD, Rusija, Kina, Francuska, Britanija i Nemačka, poručivši da je zainteresovan za pregovore "bez preduslova i u cilju dugoročne saradnje.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.