Izvor: N1 televizija, 21.Sep.2018, 22:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Protest ultraortodoksnih Jevreja zbog rada na šabat
Nekoliko hiljada ultraortodoksnih Jevreja demostriralo je večeras u području Tel Aviva protiv izgradnje tramvajske mreže tokom šabata, dana odmora za religiozne Jevreje.
Demonstranti su se okupili u Bnei Braku nadomak Tel Aviva, gde živi velika zajednica ultraortodoksnih.
Oni su protestovali protiv odluke suda da dozvoli rad na šabat.
Judaizam zabranjuje rad, vožnju i uključivanje struje za vreme šabata, od petka uveče do subote uveče.
>> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija <<
Poštovanje šabata, ključno pitanje za ultraortodoksne partije koje se zalažu za strogu primenu pravila judaizma, je često uzrok napetosti u vladi od njenog osnivanja 2015.
Vladajuća koalicija ima većinu od 66 poslanika od 120, uključujući 13 mandata ultraortodoksnih partija Šas i Ujedinjena Tora judaizam.
Danas je takođe jedna ultraortodoksna stanica kažnjena da plati 240.00 evra jer nije dozvoljavala da u njenom programu učestvuju žene tokom dve godine.
Ortodoksni judaizam zabranjuje muškarcima da slušaju kako žene pevaju, a neke radikalnije struje takodje se protive prisustvu žena u audivizualnim medijima.
U presudi suda je navedeno da je radio stanica kriva zbog “nedostatka poštovanja, uvredu i prezir prema ženama” od 2009. do 2011. godine.
Međutim, od 2013. godine emituju se programi koje vode žene, ali ne i žensko pevanje.
Izraelski Vrhovni sud je 2011. presudio da je nelegalno odvajanje žene i muškaraca u autobusima kao i da žene sede u zadnjem delu.
Protest ultraortodoksnih Jevreja zbog rada na šabat
Izvor: Radio 021, 22.Sep.2018, 09:09
Nekoliko hiljada ultraortodoksnih Jevreja protestovalo je sinoć u blizini Tel Aviva protiv izgradnje tramvajske mreže tokom šabata, dana odmora za religiozne Jevreje...Demonstranti su se okupili u Bnei Braku nadomak Tel Aviva, gde živi velika zajednica ultraortodoksnih. Oni su protestovali protiv...










