Pronađeni planovi za izgradnju Aušvica

Izvor: Blic, 09.Nov.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pronađeni planovi za izgradnju Aušvica

Nemački list "Bild" objavio je 28 originalnih skica planova za izgradnju koncentracionog logora Aušvic. Ovi crteži potiču iz vremena između 1941. i 1943. godine, a pronađeni su navodno u jednom berlinskom stanu koji je morao da bude ispražnjen.



Planovi nose pečat "Građevinske uprave SS-a i policije", a na jednom od njih nalazi se i potpis Hajnriha Himlera, zapovednika SS-a i organizatora genocida nad evropskim Jevrejima.

Šef nemačkog saveznog arhiva >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Hans-Diter Krajkamp pronađene dokumente smatra "izuzetno značajnima", a za "Bild" je izjavio da su oni "autentični dokazi o sistematski planiranom genocidu nad evropskim Jevrejima".

Pored toga, sada objavljeni crteži potvrđuju da su svi koji su makar i samo posredno imali veze sa planiranjem i gradnjom koncentracionog logora Aušvic veoma dobro znali da su tamo masovno ubijani ljudi u gasnim komorama. Jer, na planovima su jasno obeležene sve prostorije i navedeni njihovi nazivi - uključujući i gasnu komoru kako na planu stoji upisano pored prostorije veličine 11,66 puta 11,20 metara. Plan je, kako se navodi, nacrtao "zatvorenik br. 127" u Aušvicu u novembru 1941.

U to vreme je zapovednik logora Rudolf Hes već eksperimentisao sa "ciklonom B" kojim su ubijani najpre bolesni logoraši i ruski ratni zarobljenici.

Na crtežima podrumskih prostorija Aušvica takođe može da se jasno vidi i da je planirano postolje za peći za krematorijum koje je kasnije za Aušvic proizvodila firma "Topf i sinovi" iz Erfurta.

"Bild" piše da pronađeni planovi pokazuju i da odluka o masovnom ubijanju evropskih Jevreja nije doneta tek na konferenciji na Vanzeu u januaru 1942. godine, kako su do sada tvrdili istoričari, nego očito već znatno pre.

U koncentracionim logorima Aušvic i Birkenau je između 1940. i 1945. ubijen 1,1 milion ljudi, oko milion njih bili su Jevreji iz Nemačke, Poljske i drugih evropskih zemalja.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.