Izvor: B92, 08.Jun.2009, 20:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Priznao da je naređivao ubistva
Pnom Pen -- Visokih funkcioner Crvenih kmera kome se sudi za zločine počinjene u Kambodži, priznao je danas na suđenju da je naredio ubistva dece u zatvoru S-21.
Kaing Gvek Eav, poznatiji kao Dač (66), koji je rukovodio zatvorom S-21, najvećim centrom za torturu Crvenih kmera, u kome je stradalo više od 14.000 muškaraca, žena i dece, rekao je da je "morao da primenjuje politiku Komunističke partije". Samo šačica zatvorenika, među kojima izvestan broj dece, preživeli >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << su zatvor.
Većina je mučena pre nego što su odvedeni izvan prestonice Pnom Pena i pretučeni na smrt na "poljima smrti".
Tokom današnjeg saslušanja tužilac je pitao Duča da li je naredio čuvarima da ubijaju bebe udarajući ih o drveće, što je on negirao, ali je rekao da veruje da su to učinili njegovi drugovi.
S obzirom da u Kambodži ne postoji smrtna kazna, Duč bi mogao da bude osuđen na doživotnu robiju, ukoliko bude osuđen pred zajedničkim tribunalom Ujedinjenih nacija i Kambodže po optužbama za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti mučenje i ubistva.
Duč je prvi od pet lidera Crvenih kmera kojima se sudi zbog vladavine terora u Kambodži 1975-1979, za vreme režima Pola Pota, kada je više od 1,7 miliona ljudi umrlo.
Ostalih četvoro koji u zatvoru čekaju na suđenje su Kieu Samfan i Nuon Čea, bivši šef države i vodeći ideolog Crvenih kmera, Jeng Sari, ministar spoljnih poslova i njegova supruga Jeng Tirit, koja je bila ministar socijalnih poslova, koji su negirali da su znali za zločine.







