Predsednik Kine u poseti Evropi

Izvor: B92, 22.Mar.2014, 10:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Predsednik Kine u poseti Evropi

Peking -- Predsednik Kine Si Đinping doputovaće danas u Holandiju u prvu posetu Evropi, a u vreme diplomatskih tenzija na Starom kontinentu zbog pripajanja Krima Rusiji.

Kineski predsednik posetiće Francusku, Nemačku i Belgiju kao i sedište Evropske unije u Briselu. U kineskoj delegaciji su, uz predsednika i prvu damu, više ministara i oko 200 vodećih privrednika.

Posetom će dominirati pitanje trgovinske saradnje, a očekuje se da bi jedna od tema mogla da bude i kineska >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << narudžbina 150 aviona "Erbas", navodi BBC. Si će doputovati u Amsterdam uoči sastanka Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja, na marginama Samita nuklearne bezbednosti u Hagu, koji će biti održan sledeće sedmice. Očekuje se da će se Si sastati s američkim predsednikom Barakom Obamom na marginama samita, organizovanog s ciljem jačanje borbe protiv nuklearnog terorizma, koja će, medjutim, verovatno biti bačena u zasenak aktuelnom krizom u Ukrajini. Američki predsednik će na samitu pokrenuti diskusiju o tenzijama u odnosima s Moskvom zbog otcepljenja Krima od Ukrajine i pripajanja tog poluostrva Rusiji. Analitičari smatraju da Si verovatno neće govoriti o Ukrajini, ali da Kina neće moći još dugo da bude posmatrač u toj krizi, koja je dovela do pogoršanja odnosa Rusije i zapadnih sila. Poseta kineskog predsednika evropskim zemljama upriličena je nedelju dana pošto je Kina, iako obično uz Rusiju u pitanjima spoljne politike, bila uzdržana tokom glasanja o rezoluciji Saveta bezbednosti UN kojom je osudjeno održavanje referenduma o nezavisnosti Krima. Si će se do 1. aprila, kada završava posetu Evropi razgovorima u Briselu, sastati s predsednikom Francuske Fransoa Olandom i nemačkom kancelarkom Angelom Merkelom. EU je najveći trgovinski partner Kine, ali se s vremena na vreme njihovi odnosi na tom polju pogoršavaju, što se poslednji put dogodilo prošle godine pošto je Unija uvela tarife na kineske solarne panele a Kina odgovorila obaranjem cena francuskog vina.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.