Izvor: Blic, 11.Nov.2002, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pravo na povratak imovine i stanova

Pravo na povratak imovine i stanova

ZAGREB - U Zagrebu, Vukovaru i Borovu Naselju u toku je (do 20. novembra) potpisivanje peticije kojom se traži da se bivšim nosiocima stanarskih prava omogući otkup stanova u državnom vlasništvu, koje su pravo ranije iskoristili ostali građani Hrvatske (koji su zahteve podneli pre isteka roka za otkup 1997. godine). 'Udruga Vukovar 1991. godine', koja je organizovala potpisivanje peticije, zahteva pravo otkupa oko 10.000 stanova >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u državnom vlasništvu, ali 'samo na području Podunavlja'.

Ipak, upozoravaju na to da bi produženje roka za otkup stanova 'mogao biti dvosekli mač', da bi i 'Vukovarci srpske nacionalnosti, koji se od 1991. godine nalaze u inostranstvu, mogli tražiti pravo na stan u kojem su do rata živeli, a zatim ga prodati po tržišnoj ceni'.

Argumentacija koja se podnosi vladi - da su nekadašnji društveni stanovi građeni novcem preduzeća i stambenih fondova u koje su novac izdvajali svi zaposleni, a da oni objektivno nisu bili u mogućnosti da zahteve za otkup podnesu u utvrđenom roku - identična je argumentaciji koju već nekoliko godina daju izbegli Srbi koji su izgubili stanarsko pravo, a time i mogućnost povratka. A iz Banskih dvora su stalno dobijali odgovor - da je stanarsko pravo 'relikt socijalizma', 'prošlo svršeno vreme', da ga više ne mogu ostvariti...

Šef misije OEBS u Hrvatskoj Alesandro Frančaseti ovih dana je ponovio da je 'stanarsko pravo jedan od glavnih nerešenih problema u Hrvatskoj'. On upozorava da je 'bitno da se stanarsko pravo rešava na području cele Hrvatske, a ne samo na područjima od posebne državne brige, jer OEBS smatra da je najveći broj takvih stanova bio u velikim gradovima'.

Frančaseti je pozvao Srbe čija je imovina oduzeta u Hrvatskoj da podnesu tužbu protiv države radi zaštite vlasničkih prava i izbegavanja mogućih pravnih komplikacija u budućnosti. On je upozorio da je prema hrvatskom Ustavu država dužna da plati nadoknadu za korišćenje privatne imovine po tržišnoj ceni i istakao da su moguća rešenja u tom pravcu pravo podnošenja pismenog zahteva Upravi za prognanike, potom podizanje privatne tužbe za nadoknadu ili zahtev za pomoć od ombudsmana.

'Misija OEBS poziva sve one vlasnike koji još nisu zatražili povratak svojih kuća da to učine što je pre moguće, bilo putem područne kancelarije za prognanike, bilo putem glavne kancelarije u Zagrebu', rekao je Frančaseti. Mira Babić Šuvar

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.