Izvor: Blic, 11.Maj.2010, 18:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Postepeno otvaranje aerodroma širom Evrope
Aerodromi širom Evrope danas se postepeno otvaraju, pošto su tokom vikenda bili zatvoreni usled predostrožnosti zbog oblaka pepela iz vulkana na Islandu.
Većina aerodroma u Evropi, osim nekoliko u Portugalu, trebalo bi da normalno nastave rad, javio je BBC.
Evropska agencija za kontrolu aviosaobraćaja (Eurocontrol) saopštila je da je vazdušni prostor i dalje delimično zatvoren iznad Islanda, Atlantika i Portugala. Aerodoromi Porto Santo i Funhal u Madeiri i Kaskais >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i Lisabon u Portugalu ostaće zatvoreni do 12 sati po srednjoevropskom vremenu.
Ukupno više od 200 letova je otkazano tokom vikenda u Portugalu, od kojih 71 sa Lisabonskog aerodroma.
Hrvatski vazdušni prostor otvoren je danas za aviosaobraćaj, kao i svi aerodromi u zemlji i ovakva situacija se očekuje i posle 14 sati, saopštila je Hrvatska kontrola aviosaobraćaja.
Vazdušni prostor iznad Austrije, posle jučerašnje odluke o kratkoročnom zatvaranju, u potpunosti je danas slobodan za aviosaobraćaj.
Oblak vulkanskog pepela sa Islanda pomerio se juče od Španije ka jugu Francuske, Švajcarskoj, Italiji, Portugalu, Nemačkoj i Austriji, zbog čega su aerodromi širom Evrope zatvarani, a letovi otkazivani.
I nebo nad Irskom nije dozvoljavalo aviosaobraćaj, tako da je u toj zemlji bilo zatvoreno pet aerordoma, uključujući tri najveća - u Dablinu, Šenonu i Korku.
Meteorolozi kažu da će, sve dok ne prestanu aktivnosti vulkana ispod glečera Ejafjalajokul, kretanje oblaka pepela zavisti od vetrova.
Vulkanski oblaci "prete" Španiji i Portugalu
Oblaci s visokom koncentracijom vulkanskog pepela mogli bi da se premeste s područja Atlantskog okeana nazad ka Iberijskom poluostrvu i tako zaprete novim zatvaranjem vazdušnog prostora nad Portugalom i Španijom, saopštila je danas Evropska agencija za aviosaobraćaj.












