Izvor: Politika, 25.Mar.2012, 23:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poraz Romnija na jugu
Nova potvrda da favorit republikanaca za predsedničku nominaciju nije popularan među najkonzervativnijim biračima
Od našeg stalnog dopisnika
Vašington – Mit Romni, bivši guverner Masačusestsa i favorit republikanca za predsdedničku nominaciju, ubedljivo je poražen u južnoj državi Luizijana, što je nova potvrda ozbiljnih sumnji koje u njegovu politiku imaju najkonzervativniji američki birači.
Pobednik u najnovijoj etapi predizbornog >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << maratona u kojem se određuje ko će u novembru biti izazivač predsedniku Obami, koji traži drugi mandat, bio je Rik Santorum. Njegov trijumf na jugu gde je osvojio je 49 odsto glasova, nije međutim zaustavio Romnijevo napredovanje ka nominaciji, ali bi mogao da je zakomplikuje.
Romni je u Luizijani bio drugi, sa samo 26,7 odsto, ali u ukupnom skoru dosad zadobijenih delagata koji za njega treba da glasaju na završnoj partijskoj konvenciji u avgustu, on je u ubedljivoj prednosti: ima ih više nego preostala tri rivala zajedno.
Sledeći ”prajmaris” okršaji su u aprilu u severoistočnim državama Merilend, Konektikat, Delavere Njujork i Rod Ajlend, gde se očekuje da Romni neće imati problema da poveća svoju prednost nad Santorumom.
Iako nemaju nikakvih izgleda da steknu nominaciju, Njut Gingrič i Ron Pol izjavljuju da ostaju u trci, nadajući se da će se do kraja juna i Romni i Santorum negde saplesti i neće uspeti da osvoje minimum od 1.144 delagata,pa da će zbog toga o predsedničkom kandidatu odlučivati na velikom skupu Repiblikanske partije koji će se održati u Tempi, na Floridi.
To saplitanje bi mogao da bude neki novi veliki gaf, poput prošlonedeljnog, kada je jedan Romnijev savetnik izjavio da će njegov šef, pošto osvoji nominaciju, okrenuti list i u kampanji protiv Obame govoriti sasvim drugu priču od ove sa kojom sada izlazi pred birače samo svoje partije. Pomenuti savetnik je to uporedio sa popularnom dečijom igračkom ”piši-briši”, što je će svakako biti i municija koju će najesen koristiti i Obamin izborni štab.
M. Mišić
objavljeno: 26.03.2012.


















