Izvor: B92, 16.Dec.2010, 13:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počeo istorijski proces u Turskoj
Silivri -- U Turskoj je počelo istorijsko suđenje grupi od 196 pripadnika vojske optuženih da su pripremali državni udar 2003. godine.
Ovo suđenje koje se održava u Silivriju, pored Istanbula, prati veliki broj novinara.
Optuženima, među kojima ima visokih oficira, preti zatvorska kazna od 15 do 20 godina zbog "pokušaja rušenja vlade".
Oni se terete da su 2003. radili na destabilizaciji zemlje kako bi stvorili atmosferu haosa i izvršili državni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << udar.
Položaj vojske nikada u istoriji Turske nije doveden u pitanje kao sada pošto je ona smatrana čuvarom laičke države.
Nekadašnji general Četin Dogan koji je bio na čelu Prve armije sa sedištem u Istanbulu, smatra se organizatorom planova za destabilizaciju vlasti.
Pristalice vladajuće konzervativne Partije pravde i razvoja ovo shvataju kao način da se unapredi demokratija u Turskoj i da vojska poštuje pravnu državu, dok protivnici vlasti smatraju da je to samo sredstvo pritiska vlasti kako bi ućutkala opoziciju i išla dalje u islamizaciji zemlje.
















