Počelo istraživanje nafte na Foklandskim ostrvima

Izvor: Blic, 23.Feb.2010, 00:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Počelo istraživanje nafte na Foklandskim ostrvima

Britanska naftna kompanija "Dizajer Petrolium" počela je danas rad na prvoj naftnoj bušotini na Foklandskim ostrvima u poslednjih deset godina, uprkos protivljenju Argentine, koja tu teritoriju smatra svojom.

Procenjuje se da bi podvodno nalazište "Liz" na Foklandskim ostrvima moglo da krije zalihe od čak 400 miliona barela nafte, ali postoji i opasnost da neće biti pronađeno ništa, navode analitičari, na čija se mišljenja poziva Rojters.

Pripreme za bušenje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dovele su do rasta tenzije izmedju Britanije i Argentine, koje su oko Foklandskih ostrva 1982. godine kratko ratovale. Posle sedam nedelja, pobedu je odnela Britanija.

Argentinske vlasti su početkom meseca saopštile da je istraživanje nezakonito i blokirale utovar cevi na brod za kojeg su tvrdile da plovi za Foklandska ostrva, u Argentini poznata kao Malvinska. Britanska vlada je uložila zvanični protest Argentini zbog zakona usvojenog u decembru, koji sporna ostrva označava kao deo argentinske provincije Ognjena zemlja.

U izveštaju američkog Udruženja za geološka istraživanja iz 2000. se navodi da bi more oko Foklandskih ostrva moglo da krije zalihe nafte od 17 milijardi barela i zalihe prirodnog gasa od devet milijardi barela ekvivalenta nafte.

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Počelo istraživanje nafte na Foklandskim ostrvima

Izvor: SrbijaNet.rs, 22.Feb.2010, 22:45

Britanska naftna kompanija "Dizajr Petroleum" (Desire) počela je danas rad na prvoj naftnoj bušotini na Foklandskim ostrvima u poslednjih deset godina, uprkos protivljenju Argentine, koja tu teritoriju smatra svojom. Procenjuje se da bi podvodno nalazište "Liz" na Foklandskim ostrvima moglo da...

Nastavak na SrbijaNet.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.