Panorama: SAD prisluškivale Vatikan pred konklavu

Izvor: Press, 30.Okt.2013, 17:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Panorama": SAD prisluškivale Vatikan pred konklavu

"Američka Nacionalna bezbednosna agencija je prisluškivala papu", naveo je taj časopis, optuživši SAD za presretanje telefonskih poziva u Vatikan i iz njega, uključujući prostorije kardinala Horhe Marija Bergolja koji je postao novi papa Franja.

Te optužbe su usledile nakon izveštaja vebsajta Kriptom (Cryptome) koji prikuplja informacije o špijuniranju, u kojem je navedeno da su SAD presrele 46 miliona telefonskih poziva u Italiji u decembru 2012. i početkom januara >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << 2013, prenela je agencija AFP.

Među tim pozivima "očigledno su bili i pozivi iz Vatikana i u Vatikan", navela je "Panorama".

"Strahuje se da je veliko američko uvo nastavilo s prisluškivanjem razgovora crkvenih velikodostojnika sve do konklave", kaže se u članku "Panorame" i dodaje da postoje sumnje da su "nadgledani i razgovori budućeg pape".

Bergoljo je "prema Vikiliksu, bio osoba koja je zanimala američke tajne službe još od 2005.godine", navela je "Panorama".

Presretani razgovori su podeljeni u četiri kategorije: "namere rukovodstva", "pretnje finansijskim sistemima", "ciljevi spoljne politike" i "ljudska prava", tvrdi taj nedeljnik.

Portparol Vatikana Federiko Lombardi je rekao da Vatikan "ništa nije čuo o tome i da nije zabrinut".

Ako se to pokaže kao istina, američko špijuniranje Vatikana bi predstavljalo neprijatan udarac za tu instituciju, poznatu po svojoj tajnosti.

Dešavanja vezana za konklavu su naročito obavijena tajnom, a u Sikstinskoj kapeli u Vatikanu, gde se okupljaju kardinali radi izbora pape, postavljen je sistem za ometanje razgovora mobilnim telefonima kako bi se obezbedila stroga poverljivost .

Nastavak na Press...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

NSA demantira prisluškivanje Vatikana

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 31.Okt.2013, 09:17

Američka Nacionalna sigurnosna agencija NSA opovrgava da je prisluškivala Vatikan, o čemu je pisao talijanski list Panorama. Nacionalna sigurnosna agencija nema Vatikan kao svoj cilj. Tvrdnje da je NSA usmjeravala svoje aktivnosti prema Vatikanu, objavljene u časopisu Panorama, netočne su, stoji...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.