Pakistan obeležava 70 godina nezavisnosti

Izvor: NoviMagazin.rs, 14.Avg.2017, 15:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pakistan obeležava 70 godina nezavisnosti

U Pakistanu je počelo obeležavanje 70. godišnjice državnosti i nezavisnosti te zemlje, uz počasnu paljbu i dizanje zastave u glavnom gradu Islamabadu i u sedištima sve četiri pakistanske provincije.

Predsednik Pakistana Mamnun Husein podigao je državnu zastavu na ceremoniji u Islamabadu, u prisustvu premijera Pakistana Šahida Hakana Abasija, kineskog vicepremijera Vang Janga i brojnih pakistanskih vojnih i vladinih zvaničnika.

Bezbednosne mere su na visokom >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << nivou širom zemlje posle subotnjeg napada u kojem je bombaš samoubica ubio 15 osoba, osam vojnika i sedam civila.

Lovci iz Pakistana, Turske i Saudijske Arabije izveli su spektakularnu ceremoniju preleta iznad Islamabada, što su hiljade gledalaca posmatrale iz gradskih parkova.

Pakistan je stekao nezavisnost 1947. godine posle povlačenja Velike Britanije i podele dotadašnje Britanske Indije na Indiju i Pakistan.

Husein je na svečanosti pozvao naciju da se oslanja na mudrost svojih osnivača u suočavanju sa trenutnim "vrućim" okruženjem.

"Rešenja za sve probleme ovog vremena i dalje su u našim uverenjima, u mislima vođa našeg oslobodilačkog pokreta i u našoj svetloj istoriji. Sledeći njih, možemo poboljšati našu današnju situaciju, ali i našu budućnost", rekao je pakistanski predsednik.

On je apelovao na građane da "se izdignu" iznad partijskih i grupnih interesa i da "zaštite budućnost nacije".

Pakistan ovu godišnjicu obeležava uz politička previranja. Vrhovni sud je u julu smenio premijera Navaza Šarifa i zabranio mu obavljanje javnih funkcija zbog istrage o korupciji pošto su u aferi Panamski papiri procureli podaci da je njegov najstariji sin Husein Navaz vlasnik nekoliko ofšor kompanija. Šarif je podneo ostavku, ali je kritikovao odluku suda kao nepravednu, da bi prošle nedelje organizovao niz mitinga od Islamabada do Lahora, gde je okupio desetine hiljada pristalica.

Nastavak na NoviMagazin.rs...



Povezane vesti

Sedam decenija od nezavisnosti Pakistana i Indije

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 14.Avg.2017

U Pakistanu je počelo obeležavanje 70. godišnjice državnosti i nezavisnosti te zemlje, uz počasnu paljbu i dizanje zastave u glavnom gradu Islamabadu i u sedištima sve četiri pakistanske provincije. Bezbednosne mere su na visokom nivou širom zemlje posle subotnjeg napada u kojem je bombaš samoubica...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.