Izvor: Blic, 22.Sep.2016, 10:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Odobrena prodaja aviona Teheranu
Giganti avionske industrije "Boing" i "Erbas" dobili su odobrenje od vlasti SAD da prodaju avione Iranu, što bi moglo da rezultuje ugovorima vrednim 50 milijardi dolara posle sklapanja sporazuma o nuklernom programu Islamske Republike prošle godine.
Informacija je objavljena tokom okupljanja iranskih i američkih lidera u Njujorku povodom sednice Generalne skupštine UN i pokazuje da odlazeća administracija predsednika Baraka Obame ispunjava ekonomske odredbe sporazuma sa Iranom. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Sledeća administracija u Beloj kući mogla bi da promeni takvu politiku za "Erbas" i "Boing", prenosi AP.
Eventualni ugovor sa Teheranom bio bi najveći za jednu američku kompaniju od islamske revolucije 1979. godine i zauzimanja Ambasade SAD.
Evropski proizvođač aviona "Erbas" potvrdio je juče da je dobio dozvolu od SAD, a kasnije je to objavio i "Boing".
Iako je smešten u inostranstvu, "Erbasu" je potrebno odobrenje od američkih vlasti jer je najmanje 10 odsto komponenti u njegovim avionima poreklom iz SAD.
"Erbas" planira da Iranu u prvom krugu proda 17 aviona tipa "A320s" i "A330s", rekao je portparol kompanije Džastin Dubon.
Stigle dozvole - kreće trka avio divova za Iran
Izvor: B92, 22.Sep.2016
Dubai -- Kompanije Boing i Erbas dobile su dozvolu američkih vlasti da prodaju avione Iranu, u okviru ugovora koji bi mogli da dostignu vrednost od 50 milijardi dolara...Evropski proizvođač aviona Erbas saopštio je da je dobio dozvolu Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva...












