Izvor: B92, 24.Nov.2009, 17:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Norveška: Centrala na morsku vodu

Oslo -- Norveška je otvorila prototip centrale na morsku vodu koja će koristiti novu tehnologiju u proizvodnji obnovljive energije, javile su agencije.

U jednoj napuštenoj fabrici na fjordovima Norveške, energetska kompanija Statkraft testiraće osmotsku centralu i novi vid energije koja bi zemljama koje imaju pristup moru omogućila da manje zavise od fosilnih goriva.

"Iako to nije dovoljno da spasemo planetu, smatramo da će osmotska energija biti značajna u planovima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za proizvodnju obnovljive energije", rekao je na otvaranju generalni direktor Statkrafta Bard Mikelsen.

Osmotska centrala koristi razliku pritiska između slane i slatke vode koje su odvojene polupropustljivom membranom. Slatka voda, koja ima manju gustinu, teći će kroz membranu ka slanoj vodi, stvarajući pritisak koji uz pomoć turbine može da se transformise u energiju.

Statkraft i norveška država investirale su 150 miliona kruna za projekat centrale i istraživanja u ovoj oblasti.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.