Izvor: Blic, 05.Sep.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nastavlja se potraga za Stivenom Fosetom
Potraga za najpoznatijim američkim avanturistom Stivom Fosetom, čiji je avion nestao sa radarskih ekrana u ponedeljak, prekinuta je noćas, ali će spasilačke ekipe nastaviti da traže ekscentričnog milionera čim se razdani, saopštile su danas vlasti američke države Nevada.
Posle desetak sati traganja, čitava flota različitih aviona, uključujući i specijalni C-130 "herkules" opremljen "infracrvenim tragačima", nije uspela da locira mesto gde se srušila >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Fosetova letelica, niti je aktiviran automatski satelitski lokator pomoću kojeg se obično brzo pronalaze mesta nesreće.
Foset (63), kako su rekli njegovi prijatelji, prilikom poletanja, u suprotnosti sa pravilima, nije imao padobran, što dodatno umanjuje šanse da je preživeo eventualni pad aviona.
"Stiv je čvrst momak. Siguran sam da sada stoji pored aviona i čeka da ga neko pokupi", rekao je Fosetov drug iz brojnih avantura, jednako ekscentrični milioner Ser Ričard Brenson, vlasnik aviokompanije "Virdžin ervejsa".
Tokom proteklih godina, Foset je neverovatnim avaturama, od kojih su se neke umalo završile kobno po njega, očaravao medije, obožavatelje i pobornike ekscentričnih hobija.
Član čuvenog njujorškog "Kluba istraživača", poput Roalda Amundsena, Roberta Perija, Žaka Pikara, Nila Armstronga i Baza Oldrina, Foset se popeo na neke od najopasnijih svetskih vrhova, uključujući švajcarski Materhorn i tanzanijski Kilimandžaro.
Posle pet propalih pokušaja preleteo je balonom oko sveta i prvi je čovek koji je bez zaustavljanja i dolivanja goriva preleteo oko zemaljske kugle avionom.
Ipak, 1998. godine umalo je poginuo kada mu se balon, sa visine od nekoliko kilometara, survao u Koralno more.





