Izvor: Blic, 11.Feb.2004, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Naslednik najjače političke dinastije

Naslednik najjače političke dinastije

Kada je premijer Grčke Kostas Simitis objavio da se povlači sa mesta lidera Svegrčkog socijalističkog pokreta PASOK, izjavio je da njegovom nasledniku prvi zadatak mora da bude obnova.

Na njegovo mesto je nakon plebiscitarne podrške simpatizera vladajuće stranke širom sveta došao Jorgos Papandreu, čiji su i deda i otac bili premijeri Grčke i osnivači pokreta. Već u svom prvom obraćanju javnosti Papandreu je najavio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << radikalne reforme partije i tako krenuo ka ispunjenju želje svog prethodnika.

Lična popularnost Papandreua upravo je ono što je neophodno socijalistima koji su se u poslednje vreme našli na žestokim udarima opozicije. On najavljuje da će PASOK, koji poslednjih 20 godina vlada Grčkom, uspeti da odgovori na izazove i doprinese promeni društva u celini.

'Revolucionar' Jorgos je promišljeni političar i pravi diplomata i potpuna je suprotnost ocu Andreasu i dedi Jorgosu. Njegov deda je dva puta bio premijer Grčke, a otac Andreas je proteran 1939. i otišao je u SAD gde se Jorgos mlađi rodio 1952. godine. Stekao je odlično obrazovanje u Ilinoisu, Švedskoj i Kanadi, poseduje diplome Amherst koledža, Ekonomske škole u Londonu i Harvarda, a tečno govori grčki, švedski i engleski.

Vratio se u Grčku nakon ponovnog uspostavljanja demokratije 1974. i odmah se našao u očevoj partiji. Brzo je napredovao kroz strukture PASOK-a. Prvi put je izabran u parlament 1981, iste godine kada je njegov otac postao premijer. Izabran je za ministra inostranih poslova 1999. i jedan je od najzaslužnijih što je Grčka dobila organizaciju Olimpijskih igara ove godine.

Kao šef diplomatije umnogome je doprineo smanjenju dugogodišnjih tenzija sa susednom Turskom, a popravio je i odnose sa starim rivalima Albanijom i Bugarskom. Papandreu je tokom devedesetih bio na strani demokratskih snaga u Srbiji, pomažući borbu protiv autokratskog režima Slobodana Miloševića, čija je politika deo Balkana gurnula u krvave ratove. Jorgosova diplomatska misija ovih dana dobija još jedno poglavlje. Naime, nemerljiv je njegov doprinos u rešavanju pitanja podeljenog Kipra pred priključenje ostrva Evropskoj uniji 1. maja.

Uspešna politička karijera nije prošla neopaženo u konzervativnim krugovima. Socijalistima se ponovo na dušu stavljaju optužbe iz prošlosti u vezi sa korupcijom. Upravo to će biti pravi izazov za Jorgosa - da ubedi naciju da je došlo novo vreme, a da će zajedničkim naporima Grci doći do bolje budućnosti.

Transparentnost, otvorenost prema svetu, vlada bez skandala i država koja radi za dobro svojih građana prvi su ciljevi za oporavak najpoznatije političke dinastije u Grčkoj.

Primera radi, pre samo dve nedelje jedan od političkih barona PASOK-a uspeo je da progura amandman kojim je dozvoljeno da se na državnom zemljištu pod zaštitom u severnoj Grčkoj grade vile za bogataše. Upravo taj detalj je koštao desetoricu poslanika izbacivanja iz partije. Zbog toga je pred Jorgosom težak zadatak. Umivanje partije neće pomoći pred izbore koji su zakazani za 7. mart, već detaljno ribanje svih kadrova umešanih u korupcijske afere. A. Petrović

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.