Najezda džinovskih zmija u Floridi

Izvor: Blic, Beta, 02.Nov.2009, 16:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najezda džinovskih zmija u Floridi

Nekoliko vrsta džinovskih zmija, među kojima su velika boa i afrički piton, naselilo je Floridu i one se veoma brzo prilagođavaju životu u urbanoj sredini Majamija, saopštile su lokalne vlasti.

Te vrste, koje nisu poreklom iz SAD, predstavljaju dodatnu teškoću za stanovništvo jer se brzo razmnožavaju u močvarnim predelima nacionalnog parka Everglejds, koji se nalazi u južnom delu Floride.

Američki Institut za geofiziku saopštio je da je boja tih zmija takva >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da se brzo stapa sa okolinom zbog čega su neprimetne.

Institut je naveo da ne postoji efikasan način za odstranjivanje takvih životinja, koje ubijaju žrtvu gušenjem. Te zmije predstavljaju opasnost za lokalni ekološki sistem, posebno zbog toplog vremena u Floridi.

„Te zmije brzo dostignu veličinu odrasle zmije i imaju mnogo mladunaca. Njihov režim ishrane je veoma širok tako da mogu da jedu skoro svaku vrstu životinja”, navodi se u saopštenju i dodaje da se te životinje brzo prilagođavaju u novoj sredini.

Stručnjaci smatraju da su se zmije pojavile za vreme uragana Endrua 1992. godine, zatim Katrine 2005. godine, jer su mnoge životinje tada mogle da pobegnu iz zatočeništva.

U nekim delovima Floride postoje i vrsta pitona, koja je najduža na svetu. Taj piton je dugačak i do šest metara. Postoje i zelene anakonde, koje mogu biti teške do 90 kilograma.

Institut je naveo da te životinje mogu biti opasne za ljude, ali su napadi na čoveka veoma retki.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.