Izvor: Blic, 12.Okt.2015, 20:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mogerini: Možemo da razgovaramo sa Asadom
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini izjavila je danas u Luksemburgu da ne odbacuje mogućnost direktnih pregovora predstavnika EU sa režimom Bašara al Asada radi okončanja rata u Siriji.
- Ne isključujem mogućnost direktnih razgovora sa predstavnicima Asadovog režima - rekla je Mogerini novinarima nakon današnjeg sastanka šefova diplomatija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zemalja članica EU posvećenog situaciji u Siriji i migrantskoj krizi.
Dosadašnji zvaničan stav EU je bio da sa Asadom ne treba pregovarati i da je njegov silazak sa vlasti neophodan uslov za okončanje građanskog rata u Siriji.
- Treba biti realan: Asad još sedi u Damasku, a Islamska država širi teritoriju -kazala je Mogerini i dodala da se ministarski savet EU danas složio da svi politički faktori koji mogu da utiču na situaciju u Siriji, uključujući Asada, treba da budu uključeni u politički proces radi okončanja nasilja.
Mogerini je ponovila svoju jutrošnju ocenu da je ruska vazdušna intervencija u Siriji usmerena ne samo na ID i druge terorističke organizacije, već i na umerenu opoziciju, te je stoga opasna i zabrinjavajuća i pozvala Rusiju da se umesto toga angažuje u nalaženju političkog rešenja.
Rusija može da igra važnu i konstruktivnu ulogu i spremni smo da se angažujemo oko toga, kazala je ona.
Ministri 28 zemalja članica doneli su danas zaključke u kojima su snažno podržali napore specijalnog izaslanika Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija da počne politički dijalog u Siriji i osudili ubijanje civila i uništavanje svetske kulturne baštine koje sprovodi ID.
Pogledaj vesti o: Sirija
EU bi sad da razgovara sa Asadom
Izvor: Vesti-online.com, 12.Okt.2015
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini izjavila je u Luksemburgu da ne odbacuje mogućnost direktnih pregovora predstavnika EU sa režimom Bašara al Asada radi okončanja rata u Siriji...- Ne isključujem mogućnost direktnih razgovora sa predstavnicima...








