Lava iz vulkana Kilauea stigla do prvih kuća

Izvor: Studio B, 28.Okt.2014, 22:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lava iz vulkana Kilauea stigla do prvih kuća

Reka lave iz vulkana Kilauea, široka oko 110 metara, preti da uništi prvu kuću u seocetu Pahoa od oko 800 stanovnika na havajskom Velikom ostrvu, saopštila je danas lokalna Civilna odbrana.

Od ponedeljka ujutru, lava je napredovala oko 90 metara, a stanovništvu koje živi na njenom putu je naloženo da se spremi za evakuaciju, prenosi Rojters.

Iz kratera Pu'u O'o koji je, inače, od 1983. konstantno u stanju erupcije, lava je prvi put potekla 27. juna, da bi se krajem >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << septembra privremeno zaustavila.

Od pre nekoliko nedelja, međutim, lava je ponovo nastavila svoje sporo napredovanje. Timovi rade na izgradnji privremenih pristupnih puteva i zaštiti autoputa 130, kojim dnevno prođe desetak hiljada automobila.

Upozorava se da bi, ukoliko ne bi bili izgrađeni pristupni putevi, a autoput 130 postane neprohodan, lava mogla da "zarobi" oko 8.000 stanovnika oblasti Puna.

Nastavak na Studio B...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.