LEZBOS: Grci ne žele migrante, sukobi (VIDEO)

Izvor: Mondo, 23.Apr.2018, 12:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

LEZBOS: Grci ne žele migrante, sukobi (VIDEO)

Sukob Grka, stanovnika ostrva Lezbos i migranata. Najmanje 10 osoba povređeno i prebačeno u bolnicu, više od 100 uhapšeno.

Foto: YouTube/screenshot ilustracija

Najmanje 10 osoba je povređeno i prebačeno u bolnicu, dok je više od 100 ljudi uhapšeno posle nasilnog protesta protiv migranata koji su proteklih pet dana kampovali u glavnoj ostrvskoj luci, a noćas su na trgu u Mitileni održali protest, saopštile su vlasti Lezbosa.

Demonstranti su tokom >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << incidenta u nedelju uveče bacali baklje i petarde na migrante i palili kante za smeće, tražeći od njih da napuste trg.

Prethodno su se se stanovnici Mitilene, najvećeg grada na Lezbosu (i okolnih mesta), a vlasti tvrde i da je bilo radikalnih desničara, okupili protestujući zbopg sve većeg broja migranata na na tom ostrvu (trećem najvećem u Grčkoj), koje se nalazi u blizini Turske.

Uzvikivali su: "Grčka, Grčka"...



Izvor: YouTube/LesvosPost.com

Pozivajući se na izbore iz bolnice, državna televizija javila je da većinu povređenih čine migranti i da nema teških povreda.



Izvor: YouTube/Russia Today

Policija je rano jutros evakuisala izbeglice i druge migrante posle celonoćnog protesta u najvećem gradu na Lezbosu, i prebacila ih u prepun centar za migrante, nakon što su ih napali antimigrantski nastrojeni ekstremisti, prenela je američka agencija.

U operaciji izvedenoj pred zoru, policija je migrante, koji su protestovali ,uterala u autobuse i prebacila ih u kamp u Moriji, takođe na Lezbosu.

Migranti, koji su kampovali na trgu Sapho u Mitileni, traže slobodu kretanja koja, za većinu, znači premeštanje u druge zemlje EU čim dobiju azil.

Uoči izbijanja sukoba protekle noći, gradonačelnik ostrva Sprid Galinos ponovo je uputio zahtev vladi da smanji visok nivo pretrpanosti kampova na Lezbosu i drugim ostrvima.

"Ovde se nalazi 10.000 tražilaca azila, a naša opština ima 27.000 stanovnika. Naše ostrvo je ponovo talac. Lezbos više ne može da izdrži", napisao je gradonačelnik u pismu grčkim ministrima za pitanja migracija i javni red.



Izvor: YouTube/Euronews

Vladajuća levičarska partija Siriza saopštila je da ekstremno desničarski "razbojnici" stoje iza noćašnjih napada.

"Ovo je bila dobro organizovana akcija, sa ubilačkom namerom, specifične krajnje desnice, sa kriminalnim i huliganskim elementima koji nemaju nikakve veze sa ostrvom niti sa njegovom tradicijom", zaključuje se u saopštenju.



Izvor: YouTube/Sinanis John

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.