Izvor: B92, 18.Maj.2008, 21:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kuvajt: Opet nema žena u parlamentu
Kuvajt -- Na parlamentarnim izborima u Kuvajtu, islamistički kandidati su dobili 21 poslaničko mesto, a žene kandidati, drugi put za redom, nisu dobile ni jedno.
Kako je javio televizijski kanal Al-Arabija, islamisti suniti su dobili oko 40 odsto od ukupno 50 poslaničkih mesta, što je četiri puta više nego što su dobili na prethodnim parlamentranim izborima 2006. godine. Uprkos činjenici da je bilo 27 žena kandidata, nijedna nije izabrana.
Kuvajćani su birali >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << među 274 kandidata za osporena poslanička mesta, nakon što je kuvajtski vođa Šeik Sabah al-Ahmed al-Sabah raspustio parlament u martu.
Izbori su zasnovani na novom zakonu koji ograničava izborne distrikte na pet umesto 25, što je bio zahtev opozicije posle poslednjih izbora.
U skladu sa Ustavom, vlada sada treba da podnese ostavku u roku od dva dana, a Šeik al-Sabah treba da odredi jednog člana prinčevske porodice za mandatara pre inauguralne sednice parlamenta koja treba da se održi do kraja maja.
Šiitska manjina je dobila jedno mesto u parlamentu. Šiiti predstavljaju u Kuvajtu trećinu stanovništva, koje broji oko milion ljudi.
Predstavnici plemena, među kojima ima i islamista i konzervativaca bliskih vladi, dobili su skoro polovinu mesta u parlamentu, a prebogati biznismen Džasem al-Korafi ponovo je izabran za predsednika parlamenta.
Kuvajt: Žene ponovo nisu ušle u parlament
Izvor: Mondo, 18.Maj.2008
Na parlamentarnim izborima u Kuvajtu ojačale su ekstremističke muslimanske stranke, a ni jedna žena među 27 kandidata neće dobiti mesto u novom sazivu skupštine, prenose agencije zvanične rezultate izbora objavljene u nedelju.





