Kod obala Malezije i Indonezije spaseno 1.600 migranata

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Maj.2015, 10:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kod obala Malezije i Indonezije spaseno 1.600 migranata

Više od 1.000 Rohindža muslimana iz Mjanmara i Bangladeša iskrcalo se na obalu severnog ostrva Malezije, saopštila je danas policija, dan pošto je u indonežanskim vodama spaseno oko 600 migranata.

Zamenik šefa policije na malezijskom ostrvu Langkavi Džamil Ahmed izjavio je da se veruje da su migranti došli na tri broda i da ih je lokalni ribar obavestio da se približavaju obali. Malezijska policija je sinoć odvela 1.018 migranata, a istog dana brodovi sa gotovo 600 Bangladežana >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i Rohindža muslimana doplovilo je do zapadnih indonežanskih ostrva.

Četiri broda sa 573 migranta, među kojima je bilo više desetina dece i žena, doplovila su u nedelju ujutro do zapadnih ostrva Indonezije. Neki kapetani i krijumčari su napustili brodove, a mnogi putnici su skočili u vodu i plivali ka obali.

Šef lokalne policije Ahmai izjavio je da su imigranti odvedeni na sportski stadion u Loksukonu, gde će biti zbrinuti i ispitani. Mnogima je zbog bolesti i iscrpljenosti ukazana lekarska pomoć.

Procenjuje se da se još 7.000 do 8.000 ljudi nalazi na više brodova u moreuzu Melaka i obližnjim međunarodnim vodama, a neki su zarobljeni na moru već više od dva meseca, pošto su tajlandske i malezijske vlasti pojačale borbu protiv krijumčarenja ljudi.

Prva stanica migranata iz Malezije i Bangladeša najčešće je bio Tajland, gde su morali da plate najmanje 2.000 dolara da bi nastavili put. Oni koji nisu mogli da plate, bili su prebijani, ubijani ili ostavljani da umru.

Policija je ovog meseca na planiama na jugu Tajlanda u masovnim grobnicama našla oko 20 tela verovatnih žrtava krijumčara. Od tada je uhapšeno više desetina ljudi, a više od 50 policajaca je pod istragom.

Rohindža muslimani su u Mjanmaru već decenijama diskriminisani, ne mogu da dobiju državljanstvo i nemaju skoro nikakva prava. Vlasti ih smatraju ilegalnim imigrantima iz susednog Bangladeša.

Napadi budističkih grupa na tu versku manjinu su tokom poslednje tri godine izazvale jedan od najvećih egzodusa od Vijetnamskog rata. Veruje se da je iz zemlje otišlo više od 100.000 ljudi.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

Kod obala Malezije i Indonezije spaseno 1.600 migranata

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 11.Maj.2015

Više od 1.000 Rohindža muslimana iz Mjanmara i Bangladeša iskrcalo se na obalu severnog ostrva Malezije , saopštila je danas policija, dan pošto je u indonežanskim vodama spaseno oko 600 migranata...Zamenik šefa policije na malezijskom ostrvu Langkavi Džamil Ahmed izjavio je da se veruje da su...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.