Izvor: Politika, 28.Feb.2012, 23:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kako Kremlj pomoću seksa prodaje Putina
Menadžeri izborne kampanje očito se uzdaju u „efekat Džordža Klunija“: da će muškarci želeti da budu kao on, a žene da budu s njim
Moskva – „Plašim se, htela bih da biram na osnovu ljubavi,” kaže devojka. Doktor, s naočarima na vrh nosa, posmatra je dok zavaljena sedi u kožnoj fotelji. „Shvatam vas, prvi put uvek izaziva strah.”
Doktor pokazuje primerak magazina „Tajm” s Putinom na naslovnoj strani i kaže „Poverenje je ljubav”.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << />
Začuje se muzika nalik na temu iz „Titanika” i devojka sva srećna odlazi na glasačko mesto.
Ovaj promotivni spot omladinskog udruženja Naši poslednji je u nizu kojim Kremlj pomoću seksa promoviše Putinovu kandidaturu pred izbore zakazane za 4. mart, izveštava radio Slobodna Evropa.
Prošle godine Putinova armija oskudno obučenih žena cepala je odeću sa sebe kako bi u nekom takmičenju osvojili ajped. U drugom su se devojke okupile da zajedno naprave tortu za Putina ili su se, uz estetiku pozajmljenu iz scene pranja automobila u filmu „Hladnokrvni Luk”, Putinove devojke skidale i sapunjale.
Spotovi postaju sve bizarniji. Pre nego što se rukuje s Putinom, jedan Rus odluči da nekako prenese dobre vibracije tako što će na ulici pomilovati grudi hiljadu devojaka. Neke su prihvatile ponudu, neke nisu.
Na kraju spota, valjda kao metafora kraja nevinosti, plišani meda biva rastrgnut, a onda – s pornografskom predvidljivošću – dame počnu da skidaju jedna drugoj odeću.
Vrhunac je ipak muzički spot „Putinove devojke”, u kom pevačica u jednom trenutku pati za Putinom dok mazi flašu „džek danijelsa”. Iz nekog razloga ona želi da bude Putinov pas Koni, pa našminka lice (da liči na psa). Onda pije još viskija, kobajagi svira gitaru na bejzbol palici i skida se.
Menadžeri Putinove kampanje očito se uzdaju u „efekat Džordža Klunija“: da će muškarci želeti da budu kao on, a žene da budu s njim. Kampanja je svakako dovitljiva, dobro producirana i verodostojno oponaša vizuelni stil ponoćnog TV programa i pornografije. Ciljna grupa su mladi, a posebno mladi urbani profesionalci (sva ta poslovna odela i šljašteći gedžeti).
Ti mladi urbani profesionalci – koji su doživeli uspeh zahvaljujući naftnom bumu – nekad su predstavljali jezgro podrške Putinu. Sada ta osnažena srednja klasa želi više političkih prava. Nije slučajno to što je baš ova klasa mladih profesionalaca ključna komponenta ruske opozicije, koja je poslednjih meseci na ulicama.
No, ruska mlada generacija je i apatična. Na parlamentarnim izborima 2007. glasala je, prema jednom istraživanju, samo petina građana u starosnoj grupi od 18 do 24 godine. Ukupan odziv je bio 64 odsto.
U novoj reklami mladi par razmenjuje nežnosti na biračkom mestu. Poruka glasi da nije samo glasanje za Jedinstvenu Rusiju seksi, već da je glasanje uopšte seksi.
Ovakvi oglasi su možda delimično namenjeni i međunarodnoj publici – materijal skrojen za nekog kao što je „Raša tudej” kako bi se pokazao razigran ruski internet na kome se glas opozicije čuje istovremeno sa glasovima obožavateljki režima.
objavljeno: 29.02.2012












